Znáte osobně někoho, komu úřad práce našel práci? Já ne. Už je to rok, co byla obnovena povinnost zaměstnavatelů hlásit pracovnímu úřadu volná pracovní místa (viz). Volných míst je spousta, řádově 300 tisíc. A kdo pracovat chce, práci si najde sám. Zaměstnavatelé mají sice povinnost věnovat se lidem, které jim pracák pošle, ale když už se někdo takový objeví (a nejde zrovna o pomocného dělníka za minimální mzdu), dostane razítko za účast a může jít o dům dál. Protože když si nejste schopní ani domluvit pracovní pohovor bez asistence úředníků z ÚP, asi to s vašimi profesními kompetencemi nebude nijak valné. A co pak s takovým zaměstnancem?
Zdroj: Pixabay
"Prvořadým posláním ÚP ČR je včasné a kvalitní zprostředkování zaměstnání. A to se daří na základě intenzivní komunikace se zaměstnavateli, efektivní práce s uchazeči o zaměstnání a účelnou realizací nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti za přispění cílených projektů určených nejvíce znevýhodněným uchazečům, zejména těm s kumulovanými hendikepy."
Zdroj: Zpráva o činnosti Úřadu práce České republiky za rok 2021, dostupné online
Nepodařilo se mi najít žádná strukturovaná data o tom, jak se ono „včasné a kvalitní zprostředkování zaměstnání“ úřadu práce doopravdy daří. O „intenzivní komunikaci se zaměstnavateli“ mám své pochybnosti. Schválně se zeptejte na libovolném personálním oddělení. „Efektivní práci s uchazeči o zaměstnání“ osobně posoudit nemůžu, ale z druhé ruky vím, že se na úřadě párkrát zastavíte, abyste měli zaplacené zdravotní a sociální v době, kdy si dáváte pauzu mezi dvěma zaměstnáními. Úředníci dělají, že něco dělají, a vy děláte, že jim to věříte. Mezitím si doplníte životopis, mrknete na jobs.cz a domluvíte si pár pohovorů. Pokud tedy nemáte novou práci zajištěnou dřív, než skončíte v té stávající, což je dnes celkem běžné. I bez asistence pracáku.
Kovářova kobyla
Paradoxem je, že úřad práce samotný (potažmo stát), je podle všeho mizerným zaměstnavatelem. Zaměstnanci ÚP, respektive místní odbory, chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Stěžují si, že jsou přetížení, mají podstav a necítí se být dostatečně ohodnoceni. Kromě toho mají úřady práce vysokou fluktuaci (podrobněji třeba zde. Chápu, že pracovat na pracáku není žádný med, minimálně s některými klienty si můžete procházet očistcem.
Nicméně pokud firma nezvládá poskytovat všechny služby nebo vyrábět všechny produkty, některé z nich odpíská. Jistě, úřad práce není firma a služby poskytuje takové, které mu ukládá zákon, případně jiné předpisy, které sám neovlivní. Ale když už se hledají škrty… Pracák má, pokud jsem to správně pochopil, mimo jiné na starosti vyplácení různých dávek. Budiž, tohle se bude těžko delegovat někam jinam. Zajišťuje realizaci rekvalifikačních kurzů (což většinou outsourcuje). To je asi to nejpřínosnější, co pro nezaměstnaného může udělat. Kontroluje dodržování zákonů v oblasti pracovního práva. Oukej.
Předpokládám ale, že nejvíce práce je spojeno s evidencí uchazečů o zaměstnání a veškerou byrokracií s tím spojenou. Pro úředníky někdy dost stresující, navíc zbytečnou. Drtivá většina lidí si totiž rychleji a lépe najde práci sama. Tady je prostor škrtat, schopné zaměstnance si nechat, připlatit jim, méně schopné propustit a ve výsledku ušetřit. Protože Pracovní úřad České republiky je v digitální éře zkostnatělá a do značné míry zbytečná instituce. A taky je to bosá kovářova kobyla, což působí až absurdně.