Vesmírny teleskop Jamesa Webba, najvýkonnejší ďalekohľad aký doteraz ľudstvo vyrobilo, vypustili do vesmíru len nedávo - 25. decembra 2021. Už teraz má ale za sebou niekoľko zrážok s mikrometeoritmi, malými čiastočkami veľkosti prachu až zrnka piesku, poletujúcimi vesmírom. Takéto čiastočky, aj keď sú veľmi malé, dokážu vďaka svojej extrémne veľkej rýchlosti aj z mohutného kolosu narobiť ementál.
S takýmito zrážkami sa počítalo, keďže vo vesmíre sa im nedá vyhnúť. Posledná z nich, ktorá nastala niekedy medzi 23-25 májom, však bola väčšia ako tie predošlé a zároveň väčšia ako tie, ktoré boli pred vynesením tohto teleskopu do vesmíru simulované.
Aj keď je jedno zo zrkadiel teleskopu mierne poškodené, jeho výkon podľa vyjadrení NASA naďalej presahuje očakávania a aj napriek tejto zrážke sa v polovici júla môžme tešiť na prvé fascinujúce vesmírne fotografie.
Osobne sa už neviem dočkať, kedy tento ďalekohľad prinesie prvé výsledky. Nejde totiž len o pekné fotky na pozadie pracovnej plochy, ale hlavne o prevratné objavy o fungovaní vesmíru, iných planétach a možno aj o mimozemskom živote.
Zdroj obrázku a informácií: www.space.com