Určite všetci poznáte lienku sedembodkovú, ktorá je na obrázku nižšie. Tiež ste si ale možno všimli, že tie lienky sú v poslednej dobe akési... iné.
Lienka sedembodková (Coccinella septempunctata)
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Lienka_sedembodková
Na svedomí to má iný druh lienky - lienka východná (Harmonia axyridis). Tá bola do Európy zámere dovezená z Ázie a chovaná v rámci poľnohospodárskej výroby v skleníkoch ako najefektívnejší ničiteľ vošiek t.j. ako akási biologická zbraň proti voškám. Ako sa ale dalo čakať, dostala sa aj do voľnej prírody, kde sa začala veľmi rýchlo šíriť. Kým v roku 2002 bola zaznamenaná iba v Belgicku, v roku 2008 sa objavila už aj na Slovensku a ďalej sa šírila rýchlosťou asi 200 km za rok. Atuálne sa už nachádza vo všetkých teplejších oblastiach Slovenska (a samozrejme aj Česka).
Lienka východná (Harmonia axyridis) (vlastné fotografie)
Problém s týmito "novými" lienkami je ten, že sa rozmnožujú mnohonásobne rýchlejšie ako tie "naše". Počas svojho života dokážu naklásť aj viac ako 2000 vajíčok, pričom naše pôvodné druhy iba asi 150. Lienka východná je tiež menej vyberavá čo sa týka potravy - okrem vošiek nepohrdne ani larvami iného (aj užitočného) hmyzu, vrátane lariev pôvodných druhov lienok, ktoré budú mať v najbližších rokoch kvôli tomuto "votrelcovi" veľký problém prežiť. V jesenných mesiacoch sa tiež živia ovocím, čo robí problém hlavne vinárom.
Lienku sedembodkovú (prípadne dvojbodkovú) teda zrejme uvidíme čoraz menej a naopak, lienok východných (ktoré mimochodom tiež celkom bolestivo kúšu, ako som sa mohol predvčerom na vlastnej koži presvedčiť), možno bude aj viac, ako by sa nám páčilo. Aj preto sú označované za invazívny druh, ktorého sa ale len tak ľahko nezbavíme.
Zdroje:
https://www.zahrada.sk/magazine/invazia-z-azie-lienka-vychodna/
https://www1.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/nie-je-lienka-ako-lienka-niektore-domov-nepustajte