Aktywność na świeżym powietrzu

in #hive-1343828 months ago

Co to jest Motoryka Duża

Motoryka duża to czynności, które angażują całe ciało i aktywizują je do aktywności za sprawą wykonywania dużych ruchów daną częścią ciała lub całym ciałem. Duża motoryka to aktywność ruchowa, którą możemy a nawet powinniśmy wspierać u Naszych pociech od wczesnych etapów rozwoju dziecka.
Do aktywności, które pozytywnie wpływają na rozwój motoryki dużej zaliczamy m.in.: pływanie, jazda na rowerku, bieganie, skakanie, przeskakiwanie, wspinanie się na drzewo, huśtanie, turlanie się, pełzanie itp.
Motoryka duża jest fundamentem do budowania prawidłowego i wspierania całościowego rozwoju Naszego dziecka. Duże umiejętności motoryczne są kluczowym elementem dla rozwoju dziecka. Rozwijanie tych umiejętności oraz wspieranie i motywowanie dziecka do aktywności ruchowej umożliwia małemu człowiekowi eksplorację środowiska fizycznego, dzięki temu, że dziecko samo odkrywa, kontroluje i doświadcza świat. Takie dziecko, które posiada silne i zręczne umiejętności motoryczne, będzie obdarzone większą pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Dzieci sprawne motorycznie chętniej i łatwiej przystosowują się do nowych sytuacji i wyzwań, bo chcą podjąć nowe działanie a jednocześnie czują się kompetentne w tym co robią.
Wspierać w rozwoju możemy wszędzie - w domu, na świeżym powietrzu, w przedszkolu i w szkole. Ale jeśli tylko za oknem aura jest sprzyjająca to zachęcamy Was do aktywności, zdecydowanie na świeżym powietrzu - ogród, spacer a może wycieczka rowerowa? Tutaj macie pełną dowolność, a my poniżej przedstawimy Wam kilka sposobów na to jak wspierać motorykę dużą u dziecka podczas codziennej aktywności ruchowej - to wcale nie musi być nudne. Przekonajcie się sami!

Jak Ćwiczyć motorykę dużą

Każdą zabawę spróbujcie dopasować do wieku i możliwości Waszej pociechy. Pamiętajcie, że codzienne wspieranie rozwoju umiejętności motorycznych u dziecka wymaga zapewnienia mu różnorodnych aktywności i ćwiczeń, takich za sprawą których Wasz maluch będzie angażował całe ciało i rozwijał swoją siłę mięśniową. To bardzo ważne, aby już od okresu niemowlęctwa wyrobić w dziecku pewne nawyki - np. aktywności ruchowej, tak by na dalszych etapach rozwoju dziecko z chęcią uczestniczyło w ruchowych aktywnościach. Uwielbianym przez wszystkie dzieci jest oczywiście plac zabaw - miejsce radości a jednocześnie wspierania ruchowego rozwoju. Jeśli tylko dobrze rozejrzymy się dookoła to z pewnością znajdziecie na Waszym placu zabaw takie elementy jak:

  • drabinki
  • huśtawki
  • zjeżdżalnię
  • trampolinę
    Zabawa na placu zabaw to nie tylko lepienie “babek” w piaskownicy, zachęcaj dziecko do aktywności na wyżej wymienionych elementach, skaczcie razem na trampolinie, wspinajcie się - na drabinki lub na konary drzew w pobliskim parku.
    A co jeśli nie ma w okolicy placu zabaw?
    Jeśli masz ogród bądź nawet ogródek czy niewielki taras to w zupełności wystarczy, aby zapewnić dziecku aktywność ruchową. Możecie zaopatrzyć się w zabawki sensoryczne, które będą bardzo pomocne zarówno podczas zabaw z niemowlakiem jak i przedszkolakiem. Uwielbiane przez dzieci są ścieżki sensoryczne, które za sprawą atrakcyjności kolorystycznej przyciągają uwagę dziecka i jednocześnie wspierają jego rozwój. Ścieżki sensoryczne są różnorodne - jedne gumowe a inne drewniane z różnego rodzaju wypełnieniem. Tekstury paneli sensorycznych nie tylko stanowią wyzwanie dla małych dłoni i stóp, ale także stymulują percepcję dotykową. Za pomocą takich ścieżek sensorycznych możemy stymulować koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności psychomotoryczne oraz kształtować umiejętności poznawcze.
    Kolejną atrakcją i równie uwielbianą zarówno przez najmłodszych użytkowników jak i starsze dzieci jest trampolina. Jeśli nie macie w Waszej okolicy placu zabaw lub sali zabaw z taką atrakcją to może warto w nią zainwestować dla własnego użytku?
    To zakup wart przemyślenia - dlaczego?
    Bez względu na to czy trampolina będzie duża, ogrodowa czy też mała do wewnętrznego użytkowania sprawi Twojemu dziecku ogrom radości a przy okazji doskonale wpłynie na stymulację rozwoju. Energia jaka rozpiera dziecko, szczególnie w okresie między 2 a 4 rokiem życia jest często ciężka do okiełznania, szczególnie w warunkach domowych, gdzie nie zawsze jako Rodzice lub opiekunowie mamy możliwość by poskromić głodnego ruchu malucha i zaoferować mu ruchowe atrakcje.
    Trampolina niesie za sobą wiele korzyści dla Twojego dziecka. Energiczne ruchy, skoki na trampolinie i robienie “koziołków” nie tylko sprawią wiele radości Waszym pociechom, ale przede wszystkim będą rozwijać koordynację ruchową, wzmacniać siłę mięśniową czy poprawiać równowagę. Co więcej! Trampolina pozwala na wiele odczuć sensorycznych przez pobudzenie układu wzrokowego i proprioceptywnego a skoki na trampolinie to również dobre ćwiczenie z planowania i kontroli motorycznej.
    Oczywiście, należy pamiętać, że skakanie na trampolinie jest sportem urazowym i konieczna jest Twoja obecność podczas gdy dziecko bawi się na trampolinie. Najbezpieczniej jest wtedy, gdy na trampolinie skacze tylko jedna osoba. Nie rezygnujmy ze skoków na trampolinie i pozwalajmy Naszym dzieciom z niej korzystać, ale róbmy to mądrze. Doskonale sprawdzi się tu trampolina jednoosobowa, domowa.
    Trzecim i wartym uwagi pomysłem na aktywność ruchową jest tworzenie torów przeszkód podczas Waszych codziennych aktywności. Możecie to robić w drodze z przedszkola do domu. Wystarczy, że z uzbieranych kamieni, gałązek czy liści wyznaczycie sobie tor po którym dziecko ma skakać, biec lub maszerować. Nie ma nic lepszego niż najprostsza zabawa, która po lekkiej modyfikacji przemienia się w doskonały trening motoryki dużej.
    Motoryka duża to również trenowanie równowagi na deskorolce. Deskorolka to nie tylko sprzęt, który ma przemieszczać się z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim doskonała “zabawka sensoryczna” dla dzieci, która może być użytkowana w warunkach domowych jak i w gabinetach specjalistycznych podczas terapii czy rehabilitacji.
    Co w niej takiego fascynującego?
    Deskorolka od marki Empis to sprzęt wykorzystywany do integracji tonicznego odruchu błędnikowego poprzez wzmacnianie reakcji wyprostnych na brzuchu i reakcji zgięciowych na plecach. Ten niepozorny element zabaw ruchowych stosowany jest także w rozwijaniu i korygowaniu obustronnej koordynacji ruchowej i silnej stymulacji receptorów ruchu liniowego układu przedsionkowego. Ogrom zastosowań tejże deskorolki znajdziemy przy zaburzeniach ruchowych o bazie sensorycznej – dyspraksje i zaburzenia posturalne. Jazda na deskorolce to świetny sposób na zachęcenie Waszych pociech do spędzania czasu na świeżym powietrzu albo w zaciszu Waszego domu, gdzie za sprawą specjalnego, miękkiego obicia krawędzie deskorolki są tak zabezpieczone aby przy zderzeniu np. ze ścianą, uderzenie było amortyzowane.
    Wspieranie rozwoju dużych umiejętności motorycznych u dziecka nie musi być czasochłonne. Istnieje multum sposobów, aby połączyć te umiejętności i wdrożyć je w codzienną rutynę dziecka.
    Zabawy na świeżym powietrzu z pewnością zmotywują Twojego malucha lub starszaka jeśli wesprzesz się kilkoma interesującymi akcesoriami o których pisaliśmy powyżej. Czas spędzony z Tobą będzie dla niego kolejnym ważnym kryterium, aby ruszyć do działania.
    Stwórz regularność ruchu i aktywności fizycznej, a wtedy dziecko samodzielnie po kilku takich wspólnych i aktywnych momentach będzie motywować resztę Rodziny i znajomych do zabaw na podwórku.

Autor: Patrycja Maziejuk


Pierwotnie opublikowano na Zabawki Sensoryczne. Blog na Hive napędzany przez dBlog.