Jak zorganizować dziecku aktywność fizyczną, gdy za oknem niesprzyjająca pogoda

Czy w czasie deszczu dzieci się nudzą? Wcale nie musi tak być! Jesień to czas kiedy temperatura zdecydowanie spada, pojawia się chłodny wiatr, bywa mokro i nieprzyjemnie, a w grudniu możemy przywitać już pierwszy śnieg (w tym roku już nawet w Listopadzie!). Zastanawiamy się wtedy jak zorganizować Naszym pociechom czas, aby w ciągu dnia zapewnić im odpowiednio dużą dawkę aktywności fizycznej.
Jesienna czy zimowa aura nie oznacza, że wyjścia na świeże powietrze stają się niemożliwe choć bywają trudniejsze i zwykle krótsze niż latem czy wiosną. Niemniej zabawy rozwijające aktywność fizyczną możecie również zorganizować w zaciszu własnego domu, jeśli wolicie w nim pozostać. Wybór należy do Was, a My podpowiadamy Wam w jakie akcesoria warto wyposażyć się, aby umilić dzieciom czas aktywności fizycznej kiedy spędzacie go właśnie w domu.

Istnieje wiele sposobów, aby dziecko mogło być aktywne fizycznie w domu, a poniżej znajdziecie najprzyjemniejsze formy spędzania tego czasu z jednoczesnym uwzględnieniem odpowiedniej dawki ruchu dla Waszych pociech. Pamiętajcie, że możecie wspólnie bawić się ze swoimi dziećmi - to dla nich ogromna radość.
Jako pierwsze i uwielbiane przez większość dzieci są:

  • Tańce. Włącz ulubioną muzykę i pozwól dziecku puścić wodze fantazji - niech tańczy, skacze, rusza się w rytm muzyki. To doskonały trening całego ciała. Możecie też zorganizować mały taneczny pokaz lub konkurs taneczny.
  • Gimnastyka. To doskonały trening o każdej porze dnia. W zależności od wieku i możliwości dziecka dopasujcie potrzebne akcesoria i ćwiczenia, tak aby maluch czerpał z nich radość. Możecie skakać na skakance, uczyć się stać na rękach, robić przysiady lub proste rozciągające ćwiczenia na macie.

Co więcej, do ćwiczeń gimnastycznych doskonale może przydać się Powietrzna deska do balansowania dla dzieci już od 3 roku życia. Unikalna deska do balansowania z twardą powierzchnią na miękkiej dmuchanej podstawie sprawdzi się idealnie do wykonywania kontroli motorycznej i wzmacniania mięśni w kostkach, nogach i górnej części ciała. Twarda powierzchnia zapewnia bezpieczny uchwyt dla stóp, a nadmuchiwana podstawa zapewnia płynne i delikatne ruchy.
Takie akcesorium z pewnością wzbudzi zainteresowanie Twojego dziecka i wspólny trening będzie Waszą codzienną przyjemnością podczas długich jesiennych oraz zimowych wieczorów.

Kolejnym i uwielbianym przez dzieci gadżetem do wspomagania ich w aktywności fizycznej jest Stożek, nazywany też Topkiem, który nie tylko w zaciszu domowym ale również w gabinetach terapeutycznych i fizjoterapeutycznych coraz częściej zaczyna gościć.
Do czego przyda się taki stożek?
Przede wszystkim jest to prosty przyrząd do zabaw koordynacyjnych wszystkich partii mięśni, dzieci uwielbiają się w nim kręcić i dokazywać, co sprawia im ogrom radości, niczym huśtawka na placu zabaw, a przy okazji jest świetny do zajęć i terapii integracji sensorycznej.

Kolejnym sposobem na “rozruszanie” dziecka będzie proponowanie mu różnorodnych zabaw ruchowych, które bez problemu zorganizujesz w domu jak i na świeżym powietrzu, pomimo jesiennej aury.

  • Zabawy ruchowe. To ta aktywność, która pobudza nie tylko ciało do treningu, ale również umysł dziecka, bo w połączeniu z innymi elementami dydaktycznymi takimi jak gry, kreatywne projekty, eksperymenty itp. możecie używając ich doskonale bawić się i trenować wiele umiejętności. Uwielbianą przez małych i dużych zabawą ruchową jest zabawa w chowanego lub podobne gry, które wymagają biegania i poruszania się. Możecie również stworzyć tor przeszkód z poduszek lub z klocków, a także dołączyć do zabawy element w postaci deskorolki z miękkim obiciem, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych. Czy deskorolka to dobry pomysł na zabawy w domu? Odpowiadamy, że jak najbardziej! Są zwolennicy i przeciwnicy użytkowania takich akcesoriów we wnętrzu domu, ale ta deskorolka została stworzona z myślą zarówno o dzieciach jak i Rodzicach. Została wyposażona w zwrotne (pełen obrót 360 stopni) kauczukowe kółka oraz miękkie obicie, co sprawia, że podłoga nie będzie porysowana a miękkie obicie nie będzie rysować ścian a uderzenie w nią będzie amortyzowane. Co więcej, to miękkie i przyjemne obicie sprawia komfort użytkowania Twojemu dziecku. Deskorolka zalecana jest szczególnie do ćwiczeń stosowanych w dyspraksjach, ale również do stymulacji układu przedsionkowego. Sprzęt ten jednocześnie stosowany jest w rozwijaniu i korygowaniu obustronnej koordynacji ruchowej. Polecany do użytku zarówno przez Rodziców w domu jak i przez terapeutów w gabinetach terapeutycznych.

Co jeszcze możemy Wam zaproponować? Otóż, wyjątkowy Pojazd GO, Kordonka - to świetna zabawka, która kształtuje motorykę dużą oraz balans dziecka. Sprawdzi się idealnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zabawa polega na pedałowaniu i utrzymaniu równowagi dziecka podczas jazdy. To dość trudne zadanie, szczególnie dla początkujących dzieci, ponieważ nasza pociecha musi balansować całym ciałem. Pojazd GO poprawia motorykę dziecka, ćwiczy równowagę, umiejętność przenoszenia ciężaru ciała, a w związku z tym przyczynia się do poprawy planowania ruchu i czucia ciała.

Akcesoriów wspomagających aktywności ruchowe Waszych dzieci jest multum i warto z nich korzystać by urozmaicać dzieciom czas treningu, tak aby był dla nich przyjemnością i przygodą, a nie tylko żmudnym treningiem składającym się z samych ćwiczeń. Ruch możecie połączyć z nauką, zabawą, odkrywaniem nowych, fascynujących rzeczy przy jednoczesnym korzystaniu z akcesoriów wspomagających. Pamiętaj Rodzicu, ważne jest, aby aktywność fizyczną traktować jako zabawę i lekkie ćwiczenia dla rozrywki, tak by dziecko chciało do nich regularnie powracać. Pamiętajcie o zapewnieniu dziecku odpowiedniego obuwia i odpowiedniej przestrzeni do wykonywania aktywności, aby uniknąć ewentualnych kontuzji.


Autor: Patrycja Maziejuk


Pierwotnie opublikowano na Zabawki Sensoryczne. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

@tipu curate 8