Айва Татлиси
Що може бути хорошого в листопаді? День зовсім короткий, небо затягують безликі сірі хмари, а поривчастий вітер зриває з дерев їхню різнобарвну красу...
Давайте пошукаємо хороше. Нарешті включили опалення. 🙂 І ще на ринку можна іноді надибати айву. Чомусь вона в наших широтах не популярна, і це несправедливо. Я люблю її їсти навіть просто так, почистивши шкірку. Айва нормалізує цукор і холестерин, корисна для серця, судин, шкіри і травлення. Сьогодні я готую з неї стародавній турецький десерт - Айву Татлиси.
Десь колись мені попалась згадка про десерт, який був улюбленим у знаменитої дружини султана Hürrem-Sultan, а по нашому - Роксолани. Я зацікавилась і спробувала приготувати. Він мені так сподобався, що тепер я готую його щороку восени, а саме в жовтні-листопаді, коли достигає айва.
Батьківщиною цього плоду (її назва походить саме від слова плід) є Центральна Азія і Кавказ. А саме слово до нас прийшло із турецької мови. Насправді в українській мові багато слів турецького походження.
Отже, нам знадобиться:
Айва
Яблука
Цукор
Гвоздика
Палочка кориці (не обов'язково).
Для подачі:
Збиті вершки або морозиво
Улюблені подрібнені горішки
М'ята
Цього разу айва трапилась не дуже красива на вигляд, на жаль. Сподіваюсь ви знайдете кращу. На смаку це не позначиться.
Спочатку чищу айву від шкірки. Потім розрізаю навпіл і видаляю серцевинки. Нічого не викидую!
Шкірки і серцевинки кладу на дно глибокої пательні чи сотейника, що накривається кришкою.
Чищу яблуко (чи парк яблук), і натираю їх на грубій терці. Шкірки від яблук я теж поклала на дно моєї посудини.
Викладаю на шар зі шкірок половинки айви. Вони мають бути приблизно на одному рівні по висоті. В серединки кладу терте яблуко. Зверху посипаю цукром. Приблизно на 1 цілу айву столова ложка цукру, але це за смаком.
Потім додаю на дно цілька цілих гвоздичок. Цей інгредієнт є обов'язковим. Я обожнюю спеції, тому даю ще цілу паличку кориці.
Тепер все це треба залити окропом приблизно до половини, і готувати під кришкою на дуже малому вогні 2 години. Поки я це пишу, уся квартира сповнилась неймовірним ароматом. 😍 Але почекаю, поки приготується, щоб показати вам результат.
Подають цей десерт із морозивом чи збитими вершками, і посипають подрібненими горіхами. Оскільки рецепт турецький, то це звичайно фісташки, але я даю волоські горіхи. Смачно також із мигдалем. Можна замінити горіхи зернами гранату.
Це один із найстаріших рецептів Султанського палацу. Його ще називали "Зимова Наречена". Коли десерт готовий, завдяки шкіркам і серцевині він набуває червонуватого кольору. В Туреччині наречена напередодні весілля влаштовувала вечірку "Ніч Хни", на яку вона одягала червоне плаття. Ну а вершки чи морозиво зверху - це мабуть асоціація із зимою. Та й готували його очевидно восени і взимку.
Ось так приблизно він виглядає. 🙂 Бачите, який колір? Можна ще прикрасити листочками м'яти. 🌱
Смачного!
І дякую, що читаєте. ❤️