Привіт друзі. Ви колись чули про Ікіґай? Якщо ні, то це повідомлення справжня знахідка для Вас. Тут я спробую пояснити, що таке Ікіґай і чому цьому аспекту приділяється скільки уваги.
Якщо пояснювати простою, зрозумілою для всіх мовою, то Ікіґай – внутрішні відчуття, коли людина «усвідомила» «своє призначення» в цьому житті. Спробую пояснити усі частини цього визначення.
Внутрішні відчуття
Коли людина «усвідомлює» свій Ікіґай, вона проживає масу внутрішніх переживань, які можна порівняти із «довгограючою ейфорією». Дослідження фіксують відмінності роботи мозку та роботи гормональної системи у людей з Ікіґайом, у порівняні з тими у кого його не має. Посилання на дослідження - https://www.ccsenet.org/journal/index.php/gjhs/article/view/18478/12980
Людина «усвідомила»
З цією частиною найскладніше. Не знаю яким ще словом, крім «усвідомила» можна максимально чітко передати процес «появи» Ікіґая. Та і слово «усвідомила» - навряд чи повністю описує суть цього переживання. Інші слова: відчула, зрозуміла, знайшла, пробудила, збагнула ще в меншій мірі передають суть цього переживання. Саме тому у визначені фігурує слово – «усвідомила».
«Своє призначення» в цьому житті
Якщо спробувати пояснити цей уривок, то тут, хоч не максимально точно, але дуже близько і просто буде порівняння із «сенс свого існування» чи «що хоче робити і для чого». Останнє порівняння взагалі влучно передає сенс (вибачайте за тавталогію), хоч і виглядає просто та наївно.
Дехто порівнює наявність Ікіґая із відчуттям наявності «внутрішнього вогню» (Спасибі "Наруто" за те, що дав змогу емпатично відчути, як виглядає людина в якій горить «внутрішній вогонь»). Думаю, це дуже влучне порівняння. Ті, хто хоча б раз наближався до «розуміння» сенсу свого життя, знаходив сенс у власних діях, - міг відчути це відчуття. Відчуття, коли стаєш переповнений бажаннями (енергією – більш влучне слово, але не всі сприймають його однаково). При чому, в більшості моментів, ці бажання (енергія) направлені на конкретні «дії», розуміння сенсу яких окрилює.
Виходить певне коло: розуміння сенсу –(породжує)- бажання (енергію) – (породжує) – дії –(породжує) - ще більш глибоке розуміння сенсу.
Цікава модель, чим не вічний двигун?🤣 Оце дописався.
Ви скажете: «це так «круто» з початку, а що далі? «Ейфорії» вистачить на певний проміжок часу а далі рутина все знову поглине». Не згодний, тому і описав це коло: «сенс – бажання – дії – сенс».
Давайте розберемо теоретичний приклад А (без ікаґая) і приклад Б (з ікаґаєм).
В прикладі А є чоловік Х років, який прокидається кожного ранку і йде на роботу, бо треба заробляти гроші. На роботі він працює бо треба працювати. Після роботи приходить до дому. Можливо робить щось по дому, бо треба, і лягає спати. Наступного ранку нічого не зміниться. Як думаєте, яке буде бажання у такої людини прокинутись завтра і йти на роботу?
В прикладі В є чоловік Х років, який прокидається кожного ранку і йде на роботу, бо хоче. Чому хоче? Бо розуміє в чому його «призначення», розуміє, що його похід на роботу – це можливість зробити конкретні дії, які він хоче робити. Кожна виконана дія, яку хотілось робити, приносить задоволення і посилює бажання робити ці дії знов і знов. Крім того, задоволення від дій, що ми виконуємо, ще сильніше посилює розуміння, що ці дії і є той сенс (ікаґай). Як думаєте, яке буде бажання прокинутись завтра у людини, яка буде робити не тільки те що хоче, а й те що любить робити?
Цікаво було б прочитати ваші думки стосовно написаного вище. Нижче накидаю матеріалу, де можна почитати про Ікіґай думку інших людей.
Wiki - https://en.wikipedia.org/wiki/Ikigai
Christopher Peterson Ph.D. "Individuals who believe their lives are worth living live longer" -https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-good-life/200809/ikigai-and-mortality