Вчені знайшли зв'язок між схильністю до конспірології та любов'ю до авторитаризму.
До такого висновку прийшла група вчених із Великобританії, Бельгії та Нідерландів. Результати дослідження опубліковано у науковому журналі European Journal of Social Psychology (ESPJ).
Більшість теорій змови передбачає, що за важливі події відповідальні деякі таємні сили, часто пов'язані з обманом і маніпуляціями з боку впливових осіб чи груп. Конспірологія процвітає в умовах недовіри до інститутів та влади. Зараз, вона часто підживлюються соціальними мережами, спрямованими для об'єднання однодумців.
Вчені провели три дослідження, під час яких оцінили схильність до віри в теорії змови та ставлення до різних політичних систем серед 1 тис. осіб у Греції та США. Респонденти заповнили різні анкети з питаннями щодо їхніх поглядів щодо чинної влади та конспірологічних ідей.
Результати першого тесту показали, що люди зі схильністю до конспірології з більшою ймовірністю відкидали демократичні інститути та схилялися до політичного цинізму — переконання, що громадяни не здатні впливати на дії влади. Другий і третій тести виявили зв'язок між вірою у змови та підтримкою авторитарних методів правління.
За словами авторів дослідження, відчуття політичного цинізму та політичного безсилля виявилися головними чинниками, які пов'язують переконання у змові з більшою підтримкою автократичного керівництва.
Source:
- https://charter97.org/ru/news/2023/10/2/566063/
- https://onlinelibrary.wiley.com/journal/10990992
- https://fractus.com.ua/uk/blog/omnibus-doslidzhennya-v-marketingu/