São Paulo is the largest city in the southern hemisphere, and just like in other megalopolises, many of its nooks can be damn rough. Choosing accommodation in a bad neighborhood, or even on the wrong street, could be a terrible rookie mistake. To avoid unpleasant surprises, we consulted a friend who lived in São Paulo for ten years for the best areas to stay. Vila Madalena was indeed a good choice—a relatively safe place. And no, I’m not referring to psychotherapy here.
Máte-li pocit, že bydlíte ve velkém městě, São Paulo vám sroluje ponožky i s chodidly. Je to největší město na jižní polokouli, žije v něm víc lidí než v celé České republice dohromady. Metropolitní oblast má pak něco přes dvacet milionů obyvatel. A v každém takovém opravdu velkém městě jsou místa, kterým je lepší se obloukem vyhnout. A tak jsme si nechali od kamarádky, která v São Paulu asi deset let bydlela, ukázat místa, kde je bezpečné se ubytovat. Čtvrť Vila Madalena je rozhodně dobrá volba.
Remember Francisco from my Saturday post? He lived in Vila Madalena until he moved to Europe with his parents at the age of seven. His grandparents still live in the same house. When I asked him about the crime rate in Vila Madalena, he didn’t sugarcoat it at all, shooting me down (that’s just a figure of speech, guys! Gun violence isn’t that common in Sao Paolo anymore.):
“Well, my grandma got robbed just in front of her house a few months ago. Yeah. These things still happen.”
I když... Pamatujete na Francisca ze sobotního článku? Ten ve Vila Madaleně bydlel jako děcko, než se s ním rodiče odstěhovali do Evropy, ale v jeho rodném době stále žijí jeho prarodiče. Když jsme se tak bavili o tom, kterým místům se vyhnout, naťukl jsem i tuhle čtvrť, že by prý měla být fajn. "No, babičku pár měsíců zpátky okradli přímo před domem. Takové věci se tu prostě dějí..."
They do, no doubt about that. That's why modern flat houses and condominiums are surrounded by walls topped with razor wire or electric fences to keep certain people off the property. These barriers are adorned with Christmas lights during the holidays, which grants them a creepy Tim Burton movie vibe. Without these decorations, they look a bit like luxury prisons with private pools, gardengrills, and gyms. Despite these measures, Vila Madalena is a good district with lively nightlife, and I felt safe discovering it. Besides, I have a soft spot for any place with a craft microbrewery, and the local one is worth a visit.
Inu, dějí. I proto jsou nové věžáky ve velkých brazilských městech obehnané vysokými ploty, na kterých jsou navíc ostnaté dráty nebo elektrické ohradníky. Takhle o Vánocích jsou ozdobené světýlky, takže to vypadá jak z nějakého ujetého filmu Tima Burtona. Až dekorace po svátcích sundají, budou jednotlivé bytové komplexy připomínat luxusní věznice s privátními bazény, venkovními grily a tělocvičnami. Když se od všech těch bezpečnostních opatření oprostíte, Vila Madalena je fajn čtvrť, ve které se dobře najíte i napijete. Ve dne i v noci působí bezpečně. Navíc je tu super řemeslný pivovar, což v mých očích vždycky přidá alespoň sto plusových bodů.
Vila Madalena hasn't always been like this, though. It used to boast a bohemian reputation, which originated in the 1970s when it became a students' hub, drawing undergraduates with affordable rents and its proximity to two universities. Over time, generations of students graduated, with many settling down here and igniting the neighborhood’s transformation into a more upscale area. Today, Vila Madalena is a blend of old and new, with traditional two-story houses like the one Francisco’s grandparents live in and modern skyscrapers—sometimes on the same street. Interestingly, many of these skyscrapers are narrow, occupying the same plots as the houses they replaced.
Moderní věžáky tu ale nejsou dlouho. V sedmdesátých letech minulého století začala být Vila Madalena bohémskou čtvrtí, levné nájmy a nedaleké univerzity sem totiž přilákaly davy studentů. Ti postupně dostudovali, našli si slušné práce, a spousta z nich se tu nakonec i usadila. A tak je o nějakých padesát let později Vila Madalena taková pestrá směsice starého a nového - původní dvoupodlažní domky se tu střídají s dvacetipatrovými věžáky. Ty jsou často jen takové jehly, protože jsou postavené na pozemku, který kdysi zabíral jeden domek.
Vila Madalena is also known for its murals. While I’m no graffiti expert, I just shot the ones I liked. Murals often decorate stores, serving as creative shopping windows, but these felt more like advertisements than art.
Čtvrť je známá i svými muraly. Já graffiti moc nerozumím, a tak jsem si prostě vyfotil ty, které se mi líbily nejvíc. Graffiti mimochodem najdete i na výlohách obchodů.
For someone from Central Europe, walking through Vila Madalena feels like strolling through a botanical garden. I particularly admired how orchids are planted alongside young trees. I wonder if it's just a private initiative of some of the locals, or the city council's.
Vila Madalena, ale i São Paulo obecně, je pro Středoevropana taková velká botanická zahrada. Tedy v období dešťů, během suchých měsíců to asi taková hitparáda nebude. Ale baví mě, jak jsou nově vysazené stromy rovnou osazené orchidejemi. Nevím, jestli je to aktivita města nebo jen někoho z místních, ale když pak strom i s orchidejí vyrostou, vypadá to super.
On the other hand, Brazilian cable management is unconventional, to say the least. Trees sometimes grow through the wires, and when they are cut down, parts of their trunks may remain entangled. In other cases, what I assume are unused wires dangle haphazardly.
Na druhou stranu s elektrickým vedením si tu moc hlavu nelámou. Stromy nezřídkakdy rostou skrz, a když pak strom pokácejí, klidně nechají špalek zaklínění do kabelů, ať si tam shnije a odpadne. No, a občas tu kabely jen tak visí.
Posted Using INLEO