Hello dear Market Friday community, I don't usually go out and take pictures, but since I was invited to this beautiful community I have to say that when Friday arrives it makes me want to post or see the posts in this community.
This will be a pretty interesting post because I will be commenting how it was to go to a supermarket and buy different things and also I will comment the prices so you can make your own comparisons, but that will not be the only thing that makes this post relevant, also the fact that I want it to be a post only in English and also that I am doing it, being two things that I have never done for a post.
First of all I have to comment that I am from Venezuela, so the prices that you will be seeing are the prices of the products, I hope you comment me which are the prices of these products in your country.
To start with this tour I have to show you some shots I took on the way to the supermarket.
Some pretty ixora flowers.
![image.png](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23uFMbq4C1NUKuhPEKU3Z9tx9PEDTiR2xYKLdywtZdXX2PssXjZsMWDD5RjXB1cBrhjPq.jpg)
A very tall captus.
![image.png](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23w2exfxrqBYznBhWiyuSCUoV5TXgYF5v2DmfisRn4vU4pshiWhUA11qYtGLoFbppEj7S.jpg)
This is a school where my friend @therealflaws was studying. He was with me on this walk.
![20230406_163541.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/243BcCBwLCxxZBTvBde27LCuWGc1Mz6Da1Mc1t8yJfTs2aJ5Scxqiaekry3XH4CMC91jp.jpg)
After a 10 minute walk we arrived at the supermarket called "Rio".
![image.png](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/246axgsAQFcq9YRpiJnoXTXhzQ9i9sZsgVAzvgg3nkwoAwwUoh2Bby41u9YYBmqrteDbw.png)
To show a little of this supermarket, I am going to show you the different divisions that this place has.
A medical area.
![20230406_170949.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23wCEE6tP2mE541uXj7Xq8oErVRww5gFesD17bGtq1C5p3Cm8AFqwFrdQeeZVixKvtaNA.jpg)
The area where all the meats and cheeses are.
![20230406_170253.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23wCBnQyE8MgrAJsCzrEzEuQctf1xW4iDhLEP6cpm141PfwqQWZRiZ7YcgR4XNnMY9ujY.jpg)
Very important, the drunkard's favorite zone.
![20230406_170940.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23vsNEUFJXDC2o9nvPAmNGGk5kpfZygEsb3aQx1LXYYzr8qQNMXpiKGCUhKAi5ubxPweV.jpg)
Now it's time to talk about the prices of some of the things I bought.
A large bar of chocolate worth $2.00
![20230406_171031.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23wgKYL96EgGvC92tusTTg3YWMyzE64T8NHLfSw1ycpfLzVNwQteF1epu6X9LXvFov1Tm.jpg)
Same price as a half pack of eggs (15 eggs).
![20230406_170916.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23wCBeAceDEb2XFDXza6u3sLsVyLkhxhh4ekiATyfomLZAvJ2UNQKrdpVJ2xXoxwx74PU.jpg)
The price of a two liter pepsi soda was $1.60.
![20230406_170846.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23uQmzRzvkTZDaK38RtMGyBmABnDLHLJ9SR4VVEqE7qDGaz3uAPJQFP2sAtMw2CBp56Zv.jpg)
A jar of melted chocolate that cost $2.15.
![20230406_171017.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23wgMWe4NPBFeEBuH8YwGJEvMaHqAwAg2NEMwSbkoz3dcGRKemMyp8uTkdgU2HD26b8Xq.jpg)
And I also want to show how many sauces were on this shelf.
![20230406_165029.jpg](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/jotaunive/23xejtdXyGdgwA2hsboDNqngJdYVdgMBgJeTCMfJzME3Whdmbg7xmLT2Yk2bYKeALe82h.jpg)
I bought a very delicious sauce that had pickles in it.
After that we went home because it was getting pretty late.
With this I say goodbye to my post, not without mentioning that all the pictures were taken by me and some were edited with photoshop.
Thank you very much for reading.