Zapraszam wszystkich do udziału w reaktywowanych Tematach Tygodnia, konkursie z nagrodami na najlepszy post (niekoniecznie pisany!) nawiązujący do tematów danej edycji. W tej edycji wykorzystamy Zasponsorowane 40 HIVE, a także dorzucę od siebie HBD tak żeby pula nagród to było minimum jeszcze 18 HBD, jest więc o co walczyć! :)
Temat 1 - Dzień Niepodległości
7 października 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ogłosiła niepodległość Polski. Rada Regencyjna to ciało polityczne które było zależne od zaborców, stworzyło jednak zręby Państwa Polskiego. Dzięki temu 10 listopada, gdy władzę przejął Józef Piłsudski, istniała również podstawa administracyjna, cywilna, niezbędna do rządzenia i realnego wybicia się na niepodległość. Data 11 listopada jak pewnie wszyscy wiemy jest bardziej arbitralną decyzją sanacji, trochę pomijającą faktyczne wydarzenia. Przyjęła się ona jednak i tego właśnie dnia świętujemy to bardzo ważne dla naszej państwowości święto. Czy jest ono dla nas, jako ludzi wciąż ważne, czy Polska i Niepodległość są dla nas ważne? Czy może państwa narodowe to przeżytek, a więc i tego typu święta, Waszym zdaniem powinny odejść w niepamięć? Ja osobiście uważam że tożsamość narodowa jest wciąż niezwykle ważna jest jednym z ogniw niezbędnych do utrzymania również osobistej wolności każdego z nas, warto więc i świętować i kultywować.
Temat 2 - Stany Zjednoczone Europy
Być może słyszeliście już o powoli rozpoczynających się pracach nad nowymi traktami unijnymi. Podstawa na której Państwa Członkowskie będą pracować to Raport Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. Dokument ten to tak naprawdę propozycja federalizacji Europy, nawiązuje to doskonale do pierwszego tematu i bardzo mocno stawia go w kontekście współczesnych rozgrywek politycznych. 100 lat temu Polacy wywalczyli sobie od okupantów Wolność, wywalczyli różnymi metodami, walczyli razem. Dzisiaj no cóż, nasi polityczni przywódcy nie tylko że nas ze sobą skłócają, ale jeszcze kolejnymi ustępstwami zbliżają nas do stanu zbliżonego do czasów rozbiorowych. Oczywiście tak daleko idące zmiany nie przejdą, ale jest duże prawdopodobieństwa że w ramach "kompromisu" oddamy kolejne prerogatywy, zrezygnujemy z kolejnych wolności na rzecz Brukselskiego hegemona. Czy to jest właściwa droga... moje zdanie znacie, ale może się mylę, może tak właśnie trzeba, oddać władze nad naszym terytorium władcom z Brukseli? Co sądzicie?
Temat 3 - Wiedza o Sarmacji
Jako że nasza społeczność odwołuje się do Sarmacji, niechże stałym, możliwym punktem naszego konkursu będzie poszerzania naszej wiedzy i znajomości naszego dziedzictwa. Oczywiście przede wszystkim dzieje i kultura staropolska (Sarmacka) byłaby mile widziana. Zarówno kwestie wydarzeń historycznych, bitew, portrety postaci, jak również takie jak architektura, kultura pisana, stroje, zwyczaje. Wszystko co tworzyła społeczeństwo Sarmacji. Sądzę, że również i dzieje Polaków pod zaborami, jak i II RP można byłoby tu podciągnąć jako pewną ciągłość historii i dziedzictwa. Czy tego chcemy czy nie, czy lubimy historię czy nie, jesteśmy dosłownie i duchowo potomkami tamtych ludzi, warto więc to dziedzictwo, tę historię, tę ich rzeczywistość poznawać coraz lepiej i się nią inspirować, również po to by uniknąć błędów które popełnili.
Temat 4 - Riposta
Dyskusje są cenne, rozwijają, a jeśli prowadzimy je w otwartości i z szacunkiem dla drugiej strony jest szansa na wspólny rozwój i podążanie w kierunku prawdy i wiedzy. Dlatego wzorem oryginalnych Tematów Tygodnia zachęcam do stawania w słowne szranki i potykania się na jakiekolwiek tematy które was poruszają. Riposta nie musi dotyczyć żadnego z zaproponowanych tematów. Jedyne co musi spełnić to: znaleźć się w naszej społeczności, zostać oznaczone jako riposta i oczywiście nie być plagiatem :)
To ostatnie tematy, mam nadzieję że uda się zgromadzić dużo ciekawych tekstów.
Przypomnienie zasad uczestnictwa:
- Każda forma wyrazu swoich poglądów i przekonań jest dobra, o ile jest to nasza praca własna nie zaś plagiat. Nie ma zatem ograniczenia w formie liczby znaków czy sposobu wypowiedzi. Jednym lepiej wychodzi układanie słów na klawiaturze innym nagrywanie monologów, jeszcze ktoś inny stworzy świetny fotoreportaż, a znowu ktoś inny namaluje obraz warty więcej niż tysiąc słów. Natomiast wszelkie wykorzystywanie cudzej pracy jest surowo zabronione. Zabronione jest również kopiowanie własnej wcześniejszej pracy.
- Post powinien być stworzony w języku polskim o ile jest to konieczne do zrozumienia formy wypowiedzi (obraz, albo utwór muzyczny ma swój uniwersalny język).
3. Post musi w wyraźny sposób nawiązywać do tematu, lub jeśli to nawiązanie nie jest oczywiste musi to nawiązanie zostać wskazane. - Post, który chce wziąć udział w konkursie musi
zostać opublikowany w pierwszej kolejność w społeczności Sarmatia co wiąże się z obowiązkowym "opodatkowaniem" postu w wysokości 1%zawierać jako pierwszy hashtag #hive-199021, oraz musi być ustawiony Beneficjent dodatkowy: hive-199021 na minimum 1%. - Post musi zawierać informację, że zostaje zgłoszony do konkursu wraz z linkiem odwołującym do postu ogłaszającego tematy na dany okres.Instrukcja dodawania postów do społeczności
- Post musi zostać opublikowane w określonym czasie - do ogłoszenia głosowania, które jest ogłaszane zależnie od ilości zgłoszeń najwcześniej po 7 dniach od ogłoszenia tematów