Słowem wstępu masażer logopedyczny Z-Vibe to urządzenie mające na celu wspieranie terapii logopedycznej poprzez stymulację ust oraz mięśni twarzy. Jest przeznaczony według producenta do terapii artykulacji, karmienia oraz zaburzeń sensomotorycznych.W każdym z tych trzech przypadków, masażer może okazać się bardzo pomocny.
Masażer logopedyczny posiada różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to specjalnie zaprojektowany, ergonomiczny przyrząd wyposażony w delikatne wibracje lub pulsacje.
Dzięki nim, masażyk stymuluje mięśnie wokół ust, języka, żuchwy i policzków, pomagając wzmocnić je i poprawić ich elastyczność.
Regularne stosowanie masażera logopedycznego może pomóc poprawić artykulację, koordynację mięśniową i wzmacniać umiejętności językowe. Może również przyczynić się
do likwidacji nadmiernego napięcia mięśniowego, które często towarzyszy pewnym zaburzeniom logopedycznym.
Masażer logopedyczny to dość często używany w terapii logopedycznej przyrząd, zarówno w pracy z dziećmi, jak i dorosłymi. Na początku swojej przygody z masażerami logopedycznymi, nie byłam do końca przekonana o jego sprawczości - ale z czasem zaczęłam zauważać wymierne efekty swojej pracy wraz z używaniem masażera. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by używać go “z głową” po dokładnej diagnozie pacjenta i wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do jego stosowania.
Zdecydowany plus za wygląd
Ten niewielki przyrząd jest cichy i bez problemu możemy chwycić go w dłoń niczym długopis. Po jednej stronie ma gwint, na który wkręca się odpowiednie końcówki, a z drugiej – pokrętło, służące do uruchamiania. Co więcej, masażer logopedyczny doskonale sprawdzi się również bez włączania wibracji. Wymienne końcówki o różnym kształcie i różnorodnej fakturze dają nam wiele możliwości terapeutycznych w obrębie jamy ustnej.
Jedną z podstawowych końcówek jest Probe. Końcówka ta ma prostokątny kształt i trzy rodzaje powierzchni o różnej teksturze: gładka, grudki, prążki. Ta mała końcówka posiada szerokie zastosowanie a mianowicie - jest doskonałym narzędziem terapeutycznym podczas stymulacji dziąseł, policzków, podniebienia, warg czy języka. Każda z końcówek jest przemyślana i ma dwojakie zastosowanie. W końcówce Probe widzimy dwie faktury, które umożliwiają nam – docisk i stymulację proprioceptywną mięśni oraz ruch przesuwny czyli stymulację powierzchniową. Warto pamiętać o tym, że te końcówki mogą być stosowane również poza jamą ustną. Masażer logopedyczny to przede wszystkim uzupełnienie terapii logopedycznej, a nie jej jedyne narzędzie. Wibrator logopedyczny ułatwia efektywność terapii, ale w żaden sposób nie zastąpi tego, co świadomie należy wypracować z dzieckiem.
Podsumowując - dlaczego masażer logopedyczny Z-Vibe może być pomocny?
Po pierwsze:
- Może wspomagać efektywność ćwiczeń artykulacyjnych: Masażer może pomóc w treningu mięśni wokół ust, co może przyczynić się do poprawy wymowy dźwięków oraz rozwoju umiejętności artykulacyjnych.
- Może przyczynić się do poprawy kontroli języka, a dodatkowo może redukować napięcia mięśniowe w obrębie ust, języka i gardła.
Najważniejsze
Praca z pacjentem nie może opierać się wyłącznie na wibratorze – pacjent może się przyzwyczaić do mocnej stymulacji, co w konsekwencji może przyczynić się do powstania trudności w samodzielnym wywołaniu drgań. Dlatego, gdy uzyskamy potrzebne drgania z wykorzystaniem wibratora, należy stopniowo skracać czas jego stosowania.
Masażer logopedyczny w celu kontynuacji zleconych ćwiczeń może być stosowany w domu przez Rodzica pacjenta lub osobę dorosłą, ale tylko po uprzednim instruktażu od terapeuty
prowadzącego.Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Autor: Patrycja Maziejuk