Dziennik Ogrodnika 19 - Będzie Zrzutka! ale... + Nowe pomysły💡

in #polishlast year

Dzisiejszy dzień mogę zaliczyć do bardzo owocnych, ponieważ praca i nie tylko ponownie ruszyły do przodu.

Piątkowe prace

Dziś pracę rozpocząłem od dalszego czyszczenia kostki brukowej, a następnie dogadałem się z dyrekcją co do odzyskania piaskowca ze starej sceny, która ma pójść na rozbiórkę. Tak więc czeka mnie sporo pracy fizycznej z kilofem, młotem i majzlem, a następnie z przenoszeniem odzyskanych kamieni do miejsca docelowego.

Dzięki pozyskanym kamieniom będę mógł najprawdopodobniej dokończyć obwódkę dla mojej gildii kwiatowej 🌷

W międzyczasie prawie skończyłem oczyszczanie kantówek, które pozyskałem z remontu biblioteki, która znajduje się zaraz obok MDKu. Jak się okazało, dodatkowo odzyskałem całkiem sporą ilość dobrych wkrętów i gwoździ, które na pewno się jeszcze przydadzą.

Ponadto po pracy dowiozłem pergolę z odzysku, którą mój nowy znajomy Witek chciał puścić z dymem. Tak więc kolejny darmowy materiał pozyskany. Pergolę trzeba będzie odnowić, ale to i tak bardzo opłacalne spoglądając na ceny w sklepach.

Weryfikacja Zrzutki! Ale jest, ale...

Praktycznie dwa tygodnie czekałem na potwierdzenie przez dyrekcję zrzutki, którą założyłem na poczet MDKowskiego ogrodu — Ogrodowe Rewolucje w Młodzieżowym Domu Kultury — Pomóż nam dokończyć pracę i przywrócić piękny ogród 🌱

Link do zrzutki --> https://zrzutka.pl/k5yub8

Dziś w końcu po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wysłałem go portalowi Zrzutka.pl przeze mnie, ale zawsze jest jakieś, ale...

"Nie jest to mile widziane przez miasto"

W trakcie rozmowy gdzie dyrektorka oznajmiła mi, że otrzymam dokument potwierdzający i będę mógł zbierać środki na ogród, usłyszałem następujące słowa:

Rozmawiałam z Panią Sobieraj (naczelniczka wydziału edukacji w mieście) odnośnie zrzutki i "nie jest to mile widziane przez miasto". Ale Obiecałam Ci, że to zweryfikuję i niech tak już będzie.

WTF!? Próbowałem jeszcze dopytać, o co konkretnie chodzi, ale nic więcej nie usłyszałem i temat chwilowo odpuściłem, ponieważ weryfikacja zrzutki jest dla mnie ważniejsza. W każdym razie po spokojnej analizie w domu doszedłem do wniosku, że to najprawdopodobniej banalnie proste, a mianowicie urzędnikom w mieście jest mocno nie na rękę, aby ktoś z zewnątrz uzyskiwał lepsze rezultaty niż oni. 😕 Sytuacja jest trochę podobna do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie Owsiak pokazuje, że jak się chce, to można działać szybko i skutecznie.

Nagle okazałoby się, że jedna odpowiednio zaangażowana osoba robi więcej za darmo w kilka miesięcy niż urzędnicy na etacie (gdzie to ich praca, czyli poniekąd obowiązek) przez kilka lat... Mimo wszystko tematu nie odpuszczę i dalej będę drążył skałę i naciskał na urzędników w mieście, ponieważ jest jeszcze wiele do poprawy i zmiany 😉

Nowy pomysł = Ścieżki Sensoryczne

Wpadłem kilka dni temu na nowy pomysł, aby przerobić kilka istniejących betonowych ścieżek (z których aktualnie wyrywam trawę) na ścieżki sensoryczne. Tak więc usiadłem i napisałem do dyrekcji kolejną wiadomość z kolejnym projektem 😁

Poniżej przedstawiam treść wiadomości do dyrekcji wraz ze wstępnym opisem projektu:

Szanowna Dyrekcjo Młodzieżowego Domu Kultury,

Chciałbym złożyć propozycję dotyczącą odbetonowania niektórych zabetonowanych powierzchni na terenie placu Młodzieżowego Domu Kultury i zastąpienia ich zewnętrznymi ścieżkami sensorycznymi. Pragnę podkreślić, że pomysł jest zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej oraz możliwością uzyskania dofinansowania na odbetonowywanie dzięki programowi Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

Działanie FENX.01.05 programu FEnIKS skupia się na ochronie przyrody i rozwoju zielonej infrastruktury, a typ projektu 5b konkretnie odnosi się do "odbetonowania" terenów miejskich. W ramach tego typu projektu wspierane są inicjatywy polegające na rozszczelnieniu powierzchni nieprzepuszczalnych, usuwaniu betonowych, asfaltowych i innych uszczelnień gruntu, oraz przywróceniu na tych obszarach wegetacji na gruncie rodzimym.

Propozycja odbetonowania powierzchni na rzecz zewnętrznych ścieżek sensorycznych idealnie wpisuje się w cele tego typu projektu. Poprzez usunięcie betonu i odbetonowanie odpowiednich obszarów, stworzymy tereny zagospodarowane zielenią, sprzyjające zachowaniu i ochronie różnorodności biologicznej. Zastąpienie betonu zewnętrznymi ścieżkami sensorycznymi wprowadzi elementy natury, takie jak trawa, kamienie, roślinność i drewno, które stymulują zmysły i zachęcają do interakcji i aktywności fizycznej. Ponadto odbetonowanie części ścieżek zlikwiduje potrzebę czyszczenia kostki brukowej z rosnącej między nią trawy, co pozwoli zaoszczędzić czas i zasoby.

W przypadku, gdy Młodzieżowy Dom Kultury nie jest zainteresowany uczestnictwem w programie FEnIKS lub nie uda się pozyskać środków w ramach tego programu, chciałbym zaproponować alternatywne źródło finansowania. Możemy skorzystać z platformy Zrzutka.pl, na której moglibyśmy zorganizować zbiórkę środków na realizację naszego projektu poprzez odpowiednią korektę opisu dla przygotowanej już prędzej zrzutki: Ogrodowe Rewolucje w Młodzieżowym Domu Kultury - Pomóż nam dokończyć pracę i przywrócić piękny ogród🌱, na której weryfikację z waszej strony wciąż czekam : )

Pragnę również wspomnieć, że zostałem zaproszony przez Panią Wiceprezydent Miasta Siemianowice -Agnieszkę Gładysz do uczestnictwa w prezentowaniu pomysłów dla naszego miasta do programu FEnIKS. Moje zaangażowanie w rozwijanie przestrzeni miejskiej oraz doświadczenie w realizacji projektów stanowią dodatkowy atut, który mogę wnieść w realizację naszej propozycji.

Proszę rozważyć tę propozycję i zorganizować spotkanie, na którym moglibyśmy omówić szczegóły projektu oraz możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu FEnIKS. Jestem przekonany, że nasz projekt nie tylko przyczyni się do tworzenia atrakcyjnej przestrzeni dla młodzieży, ale również będzie zgodny z celami programu FEnIKS dotyczącymi ochrony przyrody i rozwoju zielonej infrastruktury.

Wszystkiego dobrego i z Panem Bogiem,

Oficjalnej odpowiedzi na piśmie nie otrzymałem, ale pomiędzy rozmową dotyczącą zrzutki dyrekcja odpowiedziała mi, że "nie wiedzą, czy mogą odbetnować kostkę", "to są spore koszty", "Jeszcze nie skończyliśmy Miasteczka Ruchu Drogowego" itp. czyli standardowa narracja zachowawcza na nie podtrzymana.

W odpowiedzi na "to są spore koszty" bardzo szybko zbiłem ten argument, ponieważ zasugerowałem, że mogę dopisać do obecnej zrzutki budowę ścieżek sensorycznych, a ze ściągniętej kostki brukowej będzie można naprawić podniszczony kawałek Miasteczka Ruchu Drogowego. Mina dyrektorki była świetna, ale wymigując się zakończyła temat zagadując mnie dokumentacją dla obecnej zrzutki 🙃

Mimo wszystko tematu nie pozostawię i najprawdopodobniej obiorę nową taktykę, a mianowicie będę zbierał podpisy pod petycją, jak tylko przygotuję konkretny plan ścieżki i kosztorys 😁

Ps. Wracając na chwilę do tematu Miasteczka Ruch Drogowego. Ów miasteczko jak znalazłem na stronie MDKu zostało wybudowane/odtworzone 13 lat temu!

2010 - powstanie/odtworzenie Miasteczka Ruchu Drogowego (etap I). Wyposażenie miasteczka: kilkanaście znaków pionowych, oznakowanie poziome, dwupasmowe rondo, próg zwalniający, przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Nawierzchnia dróg z kostki betonowej, dwukolorowa. Wykonawca prac firma Elipsa.

Etap II związany z pracami między innymi wzdłuż nowego boiska o nawierzchni z trawy syntetycznej (w planach).

Link do tej informacji: http://www.mdk.siemianowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=23

Po raz x któryś słyszę od dyrekcji o tym, że "jeszcze nie skończyliśmy miasteczka ruchu drogowego" zwalając na nie to, że nie ma co się brać za nowe projekty, ponieważ trzeba skończyć ten. To ja się pytam po raz kolejny — co robiliście przez ostatnie 13 lat, że to miasteczko nie zostało skończone? Czemu co roku nie ma w Budżecie Obywatelskim projektu na zakończenie tego projektu? Czemu by nie wykorzystać Zrzutki.pl do zebrania środków na jego zakończenie?

Osobiście to miasteczko nie jest w mojej strefie zainteresowań, ale być może powinno być? Jeżeli przygotuję im projekt i sposoby pozyskania na nie środków to jak zareaguje dyrekcja? Ochoczo przyjmą projekt czy ponownie znajdzie się jakieś, ALE?

Sort:  

Wykończysz tych nierobów :D

Nazwać ich nierobami raczej nie mogę 😜, ponieważ widzę, że MDK ma sporo pracy (zwłaszcza w okresie wakacji kiedy działa wodny plac zabaw oraz są wakacyjne półkolonie). W każdym razie trzeba przyznać, że jestem dosyć wymagającą osobą co do efektywności wykonywanych zadań, ponieważ widzę, że da się sprawniej — może inaczej, powinno się dać je wykonywać sprawniej gdyby nie "nabieranie mocy urzędniczej" w wielu przypadkach ;/

Kocham ten kraj na swój sposób, ale nasze wzajemne podejście do siebie oraz zagmatwana nadmierna biurokracja to kompletna porażka... Miejmy nadzieję, że to się zmieni 🙏