Więcej Przejrzystości w Głosowaniach Obywatelskich — Moja Propozycja

in #polishlast year

Chciałbym z Wami podzielić pewnym tematem, który mam nadzieję, że zainteresuje wielu z Was. A mianowicie miasto, w którym mieszkam (Siemianowice Śląskie), od 9 lat prowadzi inicjatywę budżetu obywatelskiego. Budżet Obywatelski w miastach daje nam mieszkańcom szansę wspólnego decydowania o projektach i inwestycjach, które wpłyną na naszą wspólną przestrzeń życiową. Budżet Obywatelski to niezwykle ważne narzędzie partycypacji społecznej (choć mam wrażenie, że wciąż mocno niedocenione), które pozwala nam mieszkańcom miast aktywnie kształtować przyszłość naszego miejsca zamieszkania.

Chciałbym poruszyć tu kwestię, która w poprzednich latach (odnośnie mojego miasta zamieszkania — Siemianowic) budziła moje pewne wątpliwości. A mianowicie chodzi mi o brak możliwości monitorowania wyników głosowania w czasie rzeczywistym 😕

I tutaj pytanie do was drodzy czytelnicy/odbiorcy, a mianowicie jakie formy głosowania posiadacie w swoich miastach oraz czy posiadając formę elektroniczną głosowania macie ten sam problem w mieście co ja? Jeżeli tak to czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego nie możemy śledzić ilości oddanych głosów podczas trwania głosowania do budżetu obywatelskiego?

Wprowadzenie głosowania elektronicznego wprawdzie przyniosło pewne ułatwienia (choć z drugiej strony utrudniło to z kolei głosowanie osobom starszym mniej obytym z elektroniką😑), ale wciąż nie mamy w mieście dostępu do bieżących wyników głosowania...

Myślę, że zrozumiałe są tu moje obawy, jakie to może budzić tzn. brak widoczności procesu i liczby uczestników może prowadzić do spekulacji i wątpliwości co do przebiegu głosowania. Dlatego zwróciłem się do władz miasta Siemianowice z propozycją wprowadzenia wyników w czasie rzeczywistym od tegorocznej edycji, BO. Taka funkcja miałaby wiele zalet:

  • Większa przejrzystość: Moglibyśmy na bieżąco monitorować ilość oddanych głosów, co wpłynęłoby na przejrzystość całego procesu głosowania.
  • Zwiększenie zaufania: Widoczność liczby uczestników może zwiększyć nasze zaufanie do tego, że głosowanie jest uczciwe i demokratyczne.
  • Szybka reakcja: W przypadku niskiej frekwencji można by podjąć działania, aby zachęcić więcej osób do udziału.

Wierzę i ufam, że wprowadzenie tej drobnej, aczkolwiek jakże istotnej zmiany jest kolejnym krokiem w stronę jeszcze większego zaangażowania nas, mieszkańców w decydowaniu o tym, w jakim kierunku nasze miasta będą się rozwijać.

Myślę, że wszyscy możemy zgodzić się, że przejrzystość jest fundamentem zaufania w procesach demokratycznych (choć demokracja czasem zamienia się w "idiokrację" ale to już odrębny temat).

Zapraszam do refleksji na temat tego, jakie korzyści mogłaby przynieść taka zmiana (jeżeli w Twoim mieście istnieje podobny problem). Jeśli podzielacie te przemyślenia, zachęcam Was do wsparcia tej inicjatywy. Nasze wspólne głosy mogą pomóc w doprowadzeniu do pozytywnych zmian w naszych społecznościach.

Ps. Posiadamy w Polsce stworzoną przez Polaków fantastyczną aplikację do głosowania opartą o technologię blockchain - iVoting. Aplikacja daje nam możliwość w prosty sposób utworzenia własnego głosowania/ankiety z opcją podglądu wyników głosowania na bieżąco. Myślę, że osoby pracujące przy iVoting chętnie by pomogły Siemianowicom (+innym miastom) w rozwiązaniu problemu braku wyników głosowania w czasie rzeczywistym.

Ponadto zapraszam do wzięcia udziału i oddania głosu w ankiecie pt. "Wprowadzenie Wyników w Czasie Rzeczywistym w Głosowaniach Obywatelskich", którą stworzyłem właśnie dzięki App iVoting