Zdravím kolemjdoucí
Sice jsem si takřka jist, že jsem zaspal dobu, ale nedávno jsem se setkal s trendem dnešní doby a to konkrétně s užíváním "stimulační látky" Kratom.
Již dříve jsem něco málo zaslechl v médiích o tomto zázračném přípravku. Nu a všiml jsem si, že v práci mladí začali používat do pití nějaký zelený prášek připomínající čaj Matcha. Zjistil jsem, že je to onen Kratom.
A co tedy ten Kratom je?
Kratom se vyrábí z listů stromu Mitragyna speciosa. Strom se vyskytuje v nížinných tropických deštných lesích Indočíny a jihovýchodní Asie. Listy v sobě mají obsaženu chemickou látku zvanou Mitragynin, jež může mít na lidský organismus podobné účinky jako například opioidy či stimulanty. Jakožto bylinný doplněk stravy se sice Kratom používá již dlouho, avšak v posledních letech se v západní civilizaci začal využívat i ke zvládání abstinenčních příznaků drogových závislostí či v boji proti kašli, bolestem, depresím nebo úzkostem.
Tak jako i u jiných rostlin, i u zde je více druhů a účinky se mohou lišit právě s ohledem na druh nebo typ zpracování.
Mezi odrůdy patří Maeng da a Indo kratom. Zatím co Maeng da je jeden z nejsilnějších Kratomů, zejména co se týče jeho stimulačních účinků, Indo kratom má minimální stimulační účinky, a naopak efektivně dokáže navodit pocit klidu.
Podle stáří a zpracování rostliny pak můžeme Kratom dělit i podle barev. Máme tu zelený Kratom, bílý, žlutý, červený a hnědý. A každý z nich funguje tak trochu jinak.
Mezi hlavní účinky Kratomu patří ty podobné stimulantům, tak i účinky, které jsou podobné opioidům a sedativům.
I zde, jak i u jiných stimulantů hrozí závislost a nevyhneme se vedlejším účinkům.
Krom fyzických změn dokáže kratom ovlivnit i fungování mysli a nervového systému, což může vést k závratím, halucinacím či bludům.
Držení i obchodování s Kratomem je v České republice zcela legální a v souladu s legislativou. Naopak v Austrálii, Vietnamu či Malajsii je zcela zakázán a za jeho držení by vám hrozil trest jako za jakoukoliv jinou omamnou a psychotropní látku.
Použit výtah a informace z tohoto zdroje
Byť si to vlastně ani někdy neuvědomujeme, každý z nás nějaký ten stimulant používal nebo používá, ba je na něm závislý.
A můžeme začít od těch nejběžnějších jako je cukr, čokoláda, káva nebo čaj. Leckdo si nedokáže představit začátek dne bez šálku kávy.
Já moc kávový nejsem. Spíš jsem do čaje.
Když jsem začínal pracovat na nočních směnách začal jsem pít zelený čaj. Oprati kávě má čaj sice pomalejší, ale zato dlouhodobější účinek.
Zpočátku mi stačil sáčkový zelený čaj. Pak jsem si začal kupovat čaje sypané. Výhoda sypaných zelených čajů je, že můžeme připravit více nálevů. A ačkoliv se mnohým zdá, že jsou sypané čaje drahé, tato vlastnost toto tvrzení takřka převrací.
Co se týče čajů i zde se najdou opravdové stimulační driáky, které by rozhodily i kdejakého zapřisáhlého piče kávy nebo snad i Kratomu.
Zatím nejsilnějším čajem co se týče stimulačních účinků co jsem zkusil byl Lapsang Souchong - Uzený černý čaj. Pouhý hrníček stačí, aby vás to pěkně nakoplo. Tento čaj ale není pro každého. Velmi intenzivní vůně, které Vás praští ihned po otevření nádobky s čajem. Aroma obsahuje uzený sýr, spálený papír a cigaretový kouř v baru. Po zalití pronikavé aroma vyplní celou místnost. Můžete cítit vůni pálení čerstvého mokrého dřeva, hutné doutníky a připečený perník. Vůně čaje v místnosti zanechává dlouhodobou stopu.
Nemusíme ale zabíhat do takových extrémů. Mnohým jistě postačí klasika. Třeba výše zmíněná Matcha. Chuťově tedy je to vlastně taky trochu mimo klasiku.
A zkusili jste někdy pražené Maté. Maté není sice čajovník, je to nápoj připravovaný z lístků cesmíny paraguayské, což je stálezelený, asi 15 m vysoký strom. Obsahuje alkaloid kofein (v souvislosti s maté se označuje jako matein), minerální látky (hořčík, vápník, draslík, železo, křemík, fosfor aj.), vitamíny A, B, C, E, betakaroten a antioxidanty. Zdroj
Pražené Maté taky dokáže slušně nakopnout, navíc pokud se zkombinuje s Ginkgo Bilobou.
A co další přírodní stimulanty. Jistě jich bude spousta. Ještě nedávno frčel Kotvičník. Ten údajně zlepšuje náladu, má povzbuzující účinky a zajišťuje zvýšení sexuální aktivity a libida.
Málo známá je třeba Schizandra čínská - KLANOPRAŠKA. V malých dávkách má na organizmus celkově povzbudivé účinky, ve větších dávkách působí sedativně.
A co takhle Guarana. Guarana se běžně přidává energetických nápojů. Stimulant, který zvyšuje produkci energie. Posiluje kognitivní schopnosti a paměť. Pomáhá v redukci tělesného tuku.
Osobně jsem Kratom nezkusil a zkoušet ho nehodlám. To Guaranu a Schizandru jsem zkusil. Myslím si že jde opět o módní záležitost podobně jako to bylo u Kotvičníku nebo Guarany.
Zůstanu u čaje.
Poznámka pod čarou.
Jaký stimulant vás nakopne? Může to být i něco jiného? Třeba cvičení, sport?
Jistě ano. Podělte se!