Меч Сагайдачного / Sword of the Holy Right-Believing Hetman Petro Konashevych Sahaidachnyi

in #hive-1654698 months ago

Привіт, друзі.
У вас буває так, що під час відвідування музею чи якоїсь видатної історичної пам'ятки, зробивши десятки фото, уже переглядаючи гелерею через, скажімо так, рік-два раптом згадуєш, що ось саме про це треба було почитати, щоб дізнатися більше. Утім, на той момент якось у вихорі подій все забулося, а згадалося тільки тепер
.

Hello everyone!
If you are interested in the history of Ukraine, you can read detailed information about the sword in English here.

У мене так склалося з мечем українського Гетьмана Петра Сагайдачного, який я сфотографувала влітку 2022 під час екскурсії до Софії Київської. Бо саме того року в Софійському соборі з нагоди 400-річчя з дня упокоєння Святого Благовірного гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного експонувалася репліка (тобто копія) його меча.

Оригінал меча, який за легендою гетьману Сагайдачному подарував польський королевич Владислав Ваза на знак вдячності за допомогу українському козацтву в Хотинській битві (1621), зберігається у Королівському замку на Вавелі (Краків, Польща). На мечі нанесено дарчий напис на клинку: "VLADISLAVS + Konasevicio Koszovio ad Chocimum Contra Osmanum".

Я не переказуватиму історію цього меча, оскільки детальніше про це можна прочитати тут. Але мене глибоко вразила історія порятунку репліки меча Петра Сагайдачного в 2022 році, яка на той момент зберігалася на фрегаті «Гетьман Сагайдачний». Як відомо, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, флагман Військово-Морських сил ЗСУ було виведено з ладу (підтоплено), аби уникнути його захоплення російськими окупантами. Проте сам меч вдалося вивезти з Миколаєва до Києва, і нині він зберігається в головній святині української столиці. При нагоді, будучи в Києві, знайдіть час, аби відвідати Софію Київську й побачити меч Петра Сагайдачного на власні очі.

Такі реліквії, навіть копії, що мають стосунок до нашої історії та видатних військових полководців минулого України, не мають потрапляти до рук нашого екзистенційного ворога, який перший прийшов до нас із кривавим мечем. Бо як сказано в Біблії: «Поверни меч твій на його місце; бо всі, хто взяв меч, від меча загинуть» (Матф., 26, 52).

Sort:  

Вітаю. Так я бачила оригінал меча гетьмана Сагайдачного в Кракові в замку Василь. В одній з експозицій є військова зброя і меч нашого гетьмана займає одну з зал палацу. От тільки не пам'ятаю, де те фото. Якщо знайду то додам в коментарі.

Дякую вам за відгук. Оригінал якраз мали привезти до Києва з Кракова 20 квітня 2022 року з нагоди 400-х роковин від смерті гетьмана. Але через повномасштабне вторгнення все скасували.

Thanks!

🎉 Upvoted 🎉
👏 Keep Up the good work on Hive ♦️ 👏
🙏 Don't forget to Support Back 🙏

Thank you kindly!

Дали меч, а мали б допомогти фінансами, які обіцяли виділити. А козаки та Сагайдачний відіграли ключову роль, бо завдяки ним та їхній роботі, якраз і була здобута перемага над Османською імперією (в битві за Хотин 16). Це мені згадутьється історичний роман "Людолови", де також і Хотинська битва фігурує.

А ще пишуть, якби не Сагайдачний, то були б ми ополячені католицизмом.
https://www.radiosvoboda.org/a/petro-sahaydachny-poliaky-moskoviya/31217162.html

Там ще з приводу самого подарунку меча Сагайдачному історики не мають одостайної думки, оскільки в офіційних джерелах прямих згадок про дарування немає. Можливо, красива легенда, а може й ні. Достеменним є лише гравіювання на клинку, на те й покликаються. Дякую за відгук!

Congratulations @ganya.grak! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You distributed more than 11000 upvotes.
Your next target is to reach 12000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Коли ми з моєю дочкою та внуком відвідували Вавель у Кракові то були в музеї, де бачили оригінальний меч нашого славного Сагайдачного.

20220514_121848.jpg

20220514_121841.jpg

20220514_121714.jpg

20220514_121706.jpg

Шкода, що наші реліквії, як от цей славний меч, зберігаються в музеях закордоном... а нам привозять лише копії...

Дуже гарний оригінал меча. Мабуть, вашому внукові Максиму страшенно кортіло потримати такий в руках. 🙂 Копія меча, що на моїх фото, насправді є наша, її виготовили 2019 року, і вона весь час зберігалася на фрегаті "Петро Сагайдачний", не згадаю зараз ім'я майстра. А от те, що даровані нашим полководцям і отаманам реліквії мають зберігатися в музеях України, а не по закордоннях, тут я з вами на 100% згодна.