9 lat temu, 26 czerwca 2015 roku, odbyło się uroczyste otwarcie Królestwa Bez Kresu w Rzeszowie. Pięć lat później tego samego dnia zainaugurowana została działalność KBK w Krakowie. Działo się sporo w tym czasie. Nie sposób napisać o wszystkim. Poniżej zebrałem to, co najbardziej utkwiło mi w pamięci.
2015
Klucze odebraliśmy pod koniec stycznia. Remont rozpoczął się na początku marca i trwał praktycznie do samego otwarcia, czyli 26 czerwca. Druga roku to próba rozkręceniu Królestwa. Działo się sporo. Zwłaszcza jesienią. Odbyła się potańcówka, weekendowa impreza TMA, spotkania podróżnicze, debaty, wernisaż wystawy prac Sylwii Zawiślak. Niestety mimo dużego ruchu, bardzo szybko okazało się, że budżet się nie spina. To co lądowało w ustawionych na stołach puszkach nie wystarczało na czynsz...
2016
Początek roku 2016 to próba reformy. Wprowadzono ministerstwa, rozdzielono teki. Każdy miał być za coś odpowiedzialny. Chwilowo to działało a potem przestało. Dlatego już pod koniec czerwca, z okazji pierwszej rocznicy, KBK zostało podzielone i zaczęły obowiązywać paszporty uprawniające do korzystania z części kameralnej. Niestety niewiele poprawiło to ogólną sytuację KBK. Budżet wciąż się nie spinał. Mimo problemów z finansami był to bardzo aktywny rok. Odbyło się bardzo dużo różnych spotkań. KBK uczestniczyło w Nocy Muzeów. We wrześniu zorganizowaliśmy dużą imprezę pod nazwą Antykanapa. Były warsztaty, dyskusje, wystawa szkicowników, które powstały w podróży do Rzeszowa. W listopadzie były aż dwa koncerty.
2017
Rok 2017 zdominowany został przez prace nad pokojem zagadek osadzonym w alternatywnej rzeczywistości podzielonej Polski i nielegalnej czekolady. Plan zakładał jego otwarcie na rocznicę śmierci Herberta, czyli koniec lipca. Wiadomo jednak jak bywa z planami, więc premiera odbyła się na rocznicę urodzin, czyli końcem października. Prace pochłonęły sporo energii, więc wydarzeń było znacząco mniej. Z większych można wymienić: wystawę prac Olgi Bukowskiej i spotkanie o Kazachstanie. Efekt był jednak bardzo dobry, bo jesień zamknęła się na plusie. Zainteresowanie pokojem było spore i wiele wskazywało, że utrzyma on KBK.
2018
Końcem 2017 roku podjęta została decyzja o rezygnacji ze stałych godzin otwarcia KBK. W 2018 została ona utrzymana. Powód był prozaiczny: przez większość dyżurów bez wydarzeń lokal był pusty. Każdy codziennie mógł przyjść pograć w gry planszowe, ale w praktyce ludzie przychodzili tylko, gdy organizowane były noce planszówkowe. Niestety pokój zagadek nie okazał się być zbawieniem Królestwa. Po początkowej fali zainteresowania w drugiej połowie roku wejść było znacząco mniej. Było ich jednak na tyle, by rekompensować brak wpływów z dyżurów bez wydarzeń. Pewną nadzieję dawał St**m i wsparcie aplikacji Fundition, dzięki któremu udało się kupić opał na zimę.
2019
Początek roku 2019 był deprymujący. Rozpoczęły się kontrole po tragedii w Koszalinie (dziewczyny spłonęły w escape roomie). Po wizycie nadzoru budowlanego okazało się, że KBK ogrzewane może być jedynie piecem kaflowym stojącym w rogu dużej sali. W dodatku trzeba było zamknąć pokój zagadek. Ale nie poddawaliśmy się. Na maj zaplanowana została reforma mająca wprowadzić do obiegu rycary w formie monet. Nie doszło do niej, bo ostatniego dnia kwietnia przyszło wypowiedzenie umowy najmu. Cały maj minął więc na przygotowaniach do ewakuacji. Pod uwagę były brane różne opcje. Ostatecznie wygrał Kraków i Biskupia 18. Był tylko jeden problem: lokal wymagał kapitalnego remontu. Zaczęliśmy w lipcu od zdzierania lamperii. Jesienią @prawdawtvmowili rozpoczął wymianę instalacji elektrycznej. Otwarcie zaplanowane zostało na rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
2020
Na początku roku udało się skończyć wymianę przewodów. Plan styczniowego otwarcia był jednak nierealny. Jak wyglądało KBK pod koniec 2019 można zobaczyć w archiwalnym wpisie. W lutym mieliśmy zaledwie jedną skończoną ścianę. W marcu przyszła pandemia. Prace spowolniły. Przyspieszyły dopiero w maju, kiedy zapadła decyzja o otwarciu 26 czerwca. Pojawili się nowi ochotnicy do walki remontowej. Dzięki temu udało się dotrzymać tego terminu. I dobrze, bo dzięki temu dziś możemy świętować podwójną rocznicę. Lokal był jednak w stanie surowym. Wiele trzeba było jeszcze poprawić. Prace wykończeniowe trwały przez kolejne trzy miesiące. Jesienią zostały zatrzymane a KBK przeszło w tryb streamowania.
2021
Rok 2021 rozpoczęliśmy w lockdownowym trybie. Żadnych otwartych wydarzeń. Spotkania w małym gronie. Był więc czas na eksperymentowanie. Tak powstał @briszkot i pierwsza wersja Brisscoli. W marcu ruszyły codzienne raporty na @krolestwo. Stworzony został system biblioteczny (@ksiazki) i rycar transferowy. Lato przyniosło nie tylko pandemiczną odwilż, ale również projekt herbertowy. Odbyło się 10 warsztatów plastycznych i 10 spotkań wokół twórczości Księcia Poetów. Zwieńczeniem był wernisaż w rocznicę urodzin. Kartki pocztowe wydrukowane w ramach projektu do dziś leżą w głównej sali i każdy może sobie je zabrać. Funkcjonowanie pod koniec roku zostało zakłócone przez niespodziewany remont elewacji.
2022
Na początku stycznia, po pół roku od podpisania umowy, podpięty został Internet. W styczniu odbył się też alarmujący wiec, na którym przedstawiona została sytuacja KBK. Co prawda projekt herbertowy podreperował budżet, ale prognozy nie były najlepsze. Kolejne miesiące to potwierdziły. Trend odwrócił się dopiero w sierpniu. Było to związane z większym otwarciem się KBK, co z kolei wynikało z działań pomocowych skierowanych do ukraińskich uchodźców wojennych. Jeszcze końcem lutego w Królestwie rozpoczęła się zbiórka darów. W maju powstał @hive.aid. W czerwcu natomiast ruszyły @lekcje polsko-ukraińskie. Wszystko to wpłynęło nie tylko na dużo wyższą frekwencję, ale również darowizny. Rok 2022 to również ewolucja Brisscoli do postaci obecnie znanej oraz powstanie Funduszu Rozwojowego, który obecnie ma fundamentalne znaczenie dla zaopatrzenia KBK.
2023
Rok 2023 rozpoczął się od mojej choroby, co skłoniło mnie do refleksji, że konieczna jest jak najszybsza reforma Królestwa, dzięki której będzie ono mogło funkcjonować bez namiestnika. Wiosna to powrót do poważnych prac remontowych. Reorganizacji poddana została kuchnia i główna sala. Dokończona została zabudowa. Pojawiły się drzwi do pracowni (świetna robota @edwinedwin). Sama pracownia natomiast została dokończona. Wszystko to zostało zrobione z myślą o ewentualnej edukacji domowej. W drugiej połowie roku magazyn zamienił się w studio nagrań. W październiku odbył się @hivebeecon, dzięki któremu KBK stało się trochę bardziej rozpoznawalne na Hive, co zapewne miało wpływ na późniejsze wsparcie Value Planu. Rok 2022 to również pierwsze, większe zakupy z Funduszu Rozwojowego: pianina cyfrowego i frytownicy beztłuszczowej.
2024
Początek 2024 roku to nieudana próba uruchomienia Szkoły Bez Kresu, czyli programu wsparcia uczniów w edukacji domowej na poziomie liceum. Z braku zgłoszeń zajęcia nie wystartowały. Wiosna jednak była wyjątkowo aktywna. Wszystko za sprawą Value Planu, który wsparł funkcjonowanie KBK. Otworzyło to zupełnie nową perspektywę rozwoju...
Tymczasem do 10. rocznicy otwarcia Królestwa Bez Kresu pozostał rok. Dzięki planowanej reformie i wsparciu z Value Planu może być to czas przełomu, na który KBK czeka od 9 lat. Jedno jest pewne, mimo inflacji przemy do przodu, a takiej dynamiki zmian jeszcze w historii Królestwa nie było. Co będzie za rok? Mam nadzieję, że wymarzone optimum.
Na koniec podziękowania dla wszystkich, którzy w ten (darowizny) czy inny (wolontariat) sposób przyczynili się do przetrwania KBK. 9 lat w realiach NGO to bardzo dużo. Wiele inicjatyw nie przeżywa nawet połowy z tego. Na szczęście Królestwo ma (nomen omen) szczęście do ludzi i nawet z najtrudniejszych sytuacji potrafiło wyjść obronną ręką. Dzięki za wsparcie!
KBK można wspierać:
przelewając dowolną kwotę na konto bankowe: Fundacja Tradycji Miast i Wsi, 16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (Santander), tytuł: "dar na cele statutowe KBK"
wpłacając darowiznę poprzez zrzutkę lub PayPal (fundacjatradycji@gmail.com)
przesyłając tokeny HBD na konto @fundacja (zasilają one Fundusz Rozwojowy KBK)