Hive jako Second Brain?

in #polish8 months ago

Odwiedził ostatnio @krolestwo Mateusz vel @mindmat, z którym przegadaliśmy w sobotę cztery godziny na różne tematy. Jednym z nich był... Second Brain. I bynajmniej nie chodzi o jelita, tylko o metodę opisaną w książce "Zbuduj swój drugi mózg" autorstwa Tiago Forte. Jeszcze jej nie przeczytałem od deski do deski, ale po rozmowie z @mindmat'em, lekturze wybranych fragmentów i kilku artykułów w necie, a także po pobieżnym przejrzeniu całości, odnoszę wrażenie, że jest to coś co przynajmniej częściowo robię od kilku lat korzystając z Hive. Metoda bowiem w dużej mierze opiera się na zapisywaniu wszystkiego, co przychodzi nam do głowy i z czym się spotykamy. Tym samym budujemy swój drugi mózg, z którego w każdej chwili możemy skorzystać. Oczywiście ważne jest zastosowanie jakiegoś systemu porządkowania treści. I tu też może być podstawowa różnica między książkowym Second Brainem, a tym, który tworzę sobie na Hive. U mnie taką rolę pełnią spisy treści, ale mogę podejrzewać, że wg autora książki byłyby one niewystarczające.

Metoda CODE, którą opracował Tiago Forte opiera się na czterech filarach: Capture (zapisanie informacji), Organize (organizacja informacji), Distill (stworzenie esencji), Express (użycie informacji).

W kontekście Hive najbardziej zaintrygowała mnie część pod nazwą "Express". Poniżej fragment z książki.

The final stage of the creative process, Express, is about refusing to wait until you have everything perfectly ready before you share what you know. It is about expressing your ideas earlier, more frequently, and in smaller chunks to test what works and gather feedback from others. That feedback in turn gets drawn in to your Second Brain, where it becomes the starting point for the next iteration of your work.


No i cóż, wydaje mi się, że autor nawet nie wziął pod uwagę opcji, że to Express może wystąpić nomen omen ekspresowo - zaraz po lub nawet równocześnie z Capture. Tak przynajmniej jest w przypadku mojego hive'owego Second Braina. W większości przypadków bowiem spisanie "notatki" z pomysłem w formie artykułu wiąże się z niemal natychmiastową publikacją w blockchainie. I niewątpliwie ma to ogromne konsekwencje. Przede wszystkim takie, że pomysł ogłoszony ma o wiele większe szanse na realizację niż ten zapisany i wrzucony do szuflady (nawet jeśli jest nią Obsidian). Pomijam wartość dodaną mogącą płynąć z komentarzy.

Oczywiście jestem świadom, że Hive to dość ograniczony Second Brain, bo oczywiście nie notuję w nim wszystkiego, co mi przyjdzie do głowy. Z drugiej jednak strony ma swoje różne plusy, które działają motywująco i sprawiają, że teoria staje się praktyką. Kiedyś może to opiszę bardziej szczegółowo...

Sort:  

Problem jest taki, że możemy zapchać Hive treściami, które będą istotne tylko dla autora. Oczywiście rzadko tak się zdarza, na dodatek w porównaniu z faktem że większość postów na Hivie jest kompletnie nieistotna, to może lepiej jeśli będzie przynajmniej dla autora. Trzeba by tylko wymyślić jakiś lepszy system metadanych, umożliwiający ich hierarchizowanie i łączenie relacjami. Taki system oczywiście już istnieje i nazywa się Topic Maps. Gdyby ktoś wpadł na pomysł jak go zaimplementować na Hivie mielibyśmy prawdziwy Second Brain.

Wiele osób mogłoby pomyśleć o second brainie w kontekście i tak wrzucanych codziennie raportów Actifit. Wymagałoby to jednak uporządkowania i najlepiej narzędzi, o których piszesz. Jeśli o mnie chodzi to największy potencjał widzę w wykorzystaniu tego w NGO i w tworzeniu organizacyjnych second brainów, które pomagałaby w realizacji pomysłów.

Teraz myślę, że byłoby możliwe zaimplementowanie czegoś takiego jedynie w oparciu o tagi, a może nawet bez tagów, korzystając tylko z url-i postów, ale trzeba by było napisać osobną aplikację, która zajmowałaby się zarządzaniem metadanymi. Ona mogłaby zapisywać słowniki pojęć z całą hierarchią i relacjami w osobnych postach.