Křehká krása domovních znamení

in #czech3 months ago


Domovní znamení... Máme tenhle termín spojený se středověkem. Josef II. zavedl, mimo dalších asi 7.000 novot, také číslování domů. A znamení se naráz stala zbytečnými. Nebo ne?

Rozhodně vznikala a snad i vznikají i po Josefovi. K čemu jsou dobrá? Aby si děti, než se nauč číst a psát, pamatovaly, kde bydlí?

Od své nepaměti vím, že tahle konkrétní čtyři znamení existují. Jsme v Praze - Holešovicích. Vycházíme u Ortenova náměstí do ulice Komunardů.

Tohle dílko se jmenuje Zima, vytvořil je mezi lety 1957-1958 Jiří Novák. Dáma v maškarním kostýmu. Jak typické pro zimu... V době budování socialismu? Plesy a maškary...

Podzim. Tady máme vyjádřenou autorovu představu podzimní plískance.

Ty díry a držáky... Jestli Vy, mladší, nevíte, tak Vám závidím. Na prapory! Na rudý a na československý. Povinně. Zvláštní... Určitě existoval předpis, kam rudý a kam státní. Ale vykouřilo se mi to z hlavy.

Každý byt míval na oknech menší držáčky. U nás vyvěšoval děda. Ten se bál nejvíc. Když umřel, táta občas zapomínal vyvěsit. Když jsem se hlásil na střední a pak na vysokou, vyvěšovali rodiče důsledněji...

Člověk má tendenci pamatovat si svoje mládí zidealizované. Náš tajemník uliční organizace KSČ se jmenoval Šírek. Prý to byl estébák na penzi. Nevěřil hlášením domovních důvěrníků své vlastní strany a kontroloval si vyvěšení sám...

Chodíval po ulicích se zápisníkem a poznamenával si. Komu se nevyjádřit kladně k výjezdní doložce a devizovému příslibu, komu k přijetí ke studiu, komu k přidělení většího bytu... Samozřejmě, nebylo to jen o praporcích.

Léto... Ano. I v socialistickém Československu jsem v roce 1957 jsme znali bikini. Postoj té soudružky je poněkud... Vyzývavý? Dočetl jsem se, schvalovací řízení těch všech těch plastik trvalo dlouho...

Jaro... Má ta soudružka deštník, nebo slunečníček? A vůbec není oblečená jako dělnice. Nebo jako družstevní rolnice. Že by pracující intelektuálka?

A posledně jmenovaná má uraženou nožičku... Vůbec se divím, že ty plastiky vydržely skoro sedmdesát let v tak dobrém stavu. Že je nikdo nerozmlátil, neukradl, neposprejoval.

Je fakt, že glazovaná pálená hlína je dost odolná. Novák byl obdivovatelem Otty Gutrfeunda a hlásil se k jeho civilismu.

Tou dobou už byl kult osobnosti odhalen. Ledy začaly tát. Přesto bývalo tehdy obvyklejší zobrazovat ve veřejném prostoru budovatelské výjevy. Čtyři vnadné dámy jako alegorie ročních období, to byla avantgarda...

Proč tam mám tenhle podivný dům? To je rohový, z Ortenova náměstí. Položil jsem si otázku, jestli domy a zobrazená domovní znamení vznikalo současně.

Tak jsem se poohlížel v prostoru, jestli tam uvidím nějaké tabule s letopočty. Na tomhle domě je letopočet 1905. Taková "perníkářská secese". Dosti eklektická. Stavebník asi pořádně nevěděl, co chce. Takové tehdejší podnikatelské baroko...

Na horní přístavbě je letopočet 1928. Přístavba je evidentně střízlivější. Navazuje na styl toho, co je pod ní, ale zbytečných ozdob se už vyvarovává. Okolní domy jsou v bleděmodrém dtto.

Ve stejné ulici, Komunardů, jsem našel ještě tuhle desku Stavebního družstva Penězoměnec. Stavba pro zaměstnance bank dokončena 1929...

Takže bych si myslel, že ulice vznikla za první republiky. Plastiky ročních období byly dodány v 50.letech.

A teď se dostávám k svému neumění. Jak to zjistit? Já vystudoval obecnou historii. Nikoliv domoznalství. Předpokládám, že údaje bych zjistil z katastru, nebo na stavebním odporu městské části Prahy 7.

Jenomže... Zkrátka nabízím pohled na hezký detail v městské zástavbě. Co jsem o něm vygooglil, to jsem vygooglil. Dál pátrat nebudu.

Na shledanou zítra u dalších moderních domovních znamení.

Sort:  

!WINE

Congratulations @insanejane! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You received more than 400 upvotes.
Your next target is to reach 500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP