O lękach i stanach nerwicowych niewiele się mówi. Tymczasem to problem powszechny. Ponadto wiele wskazuje na to, że liczba osób z zaburzeniami rośnie.
Rzadko rozmawiamy o tym w cztery oczy, lecz w sieci roi się o informacji i doświadczeń związanych z atakami nerwicy. Jednak poradniki domorosłych ekspertów raczej się nie sprawdzają. Na szczęście dzisiaj wizyta u psychologa czy lektura dobrych książek coraz częściej są rozumiane jako normalne praktyki.
O zaburzeniach nerwicowych (tzw. nerwicy) pisałem już kiedyś. Tematyką zainteresowałem się, gdy po prostu, bez powodu zaczęło mi bardzo szybko bić serce. Na szczęście problem okazał się przejściowy. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia. Niektórzy zmagają się z napadami o dużym nasileniu każdego dnia. Lęki potrafią zamknąć ludzi w domu, gdyż dochodzi do lęku przed lękiem (strachem przed wystąpieniem objawów).
Do tego często dochodzą fobie, związane z konkretną sytuacją – lot samoltem, spotkanie pająka, pobieranie krwi, wizyta u lekarza oraz wiele innych rutynowych spraw.
Mechanikę lęków rewelacyjnie w swojej książce pt. Lęki i Fobia wytłumaczył Edmund J. Bourne. Nie jest to jednak kolejny poradnik z cyklu to poważny problem i trzeba o tym rozmawiać. Można tu przeczytać np. o skutecznych ćwiczeniach oddechowych i innych technikach relaksacyjnych.
Ponadto książka jasno tłumaczy, czym się różnią lęki od objawów różnych innych chorób. To niezwykle ważne, gdyż osoby, które po raz pierwszy zmagają się z lękami, czasami myślą, że mają do czynienia z udarem czy zawałem.
Autor pokazuje, że wiele lęków można zrozumieć, a zrozumienie jest kluczem do pozbycia się problemu. Tłumaczy np. dlaczego bardzo szybkie bicie serca przy ataku paniki nie jest niebezpieczne. Podkreśla również, że uczucie płytkiego oddechu również nie stanowi problemu dla organizmu, gdyż jest on tak zaprogramowany, że automatycznie weźmie długi oddech w razie, gdyby faktycznie tlenu brakowało.
Takich uspokajających informacji jest znacznie więcej, a ich świadomość wielu ludziom może faktycznie pomóc. Lekturę polecam każemu, kto chociaż raz zmagał ze stanem nerwicowym lub fobią. To również świetna propozycja dla wszystkich, którzy żyją w ciągłym stresie.
źródło grafiki:wuj.pl