"Kulawe konie" ze Slough House ponownie próbują udowodnić, że mimo wielu wad i popełnionych błędów nadal są agentami MI5. Slough House to zesłanie dla agentów wywiadu, którym powinęła się noga, szkoda ich zwolnić, bo związki zawodowe, ale z drugiej strony nie wykonują działań operacyjnych. Głównym zadaniem tego nietuzinkowego zespołu jest analiza starych dokumentów i przekładanie akt z jednej strony biurka na drugą. Pieczę nad nimi sprawuje Jackson Lamb, "miły i kulturalny" prostolinijny facet.
Zniknięcie Catherine Standish, asystentki Lamba, a następnie River'a Cartwright'a powoduje, że pozostali porzucają przekładanie papierków i przystępują do wyjaśnienia tajemniczego zaginięcia kolegów. Pod presją, wszyscy są w stanie stanąć murem za sobą, z pokładów beznadziejności wydobywają swoje mocne strony i wspinają się na wyżyny, żeby udowodnić światu, że mogą być jeszcze przydatni przy Regents Park.
Tym razem zagrożenie z którym muszą zmierzyć się "kulawe konie" ma źródło na najwyższych szczeblach przy Regents Park. Brudna polityczna rozgrywka, która ma na celu wysadzenie z fotela szefową MI5 wymyka się spod kontroli mocodawców, chociaż nomen omen to przejęcie kontroli nad politycznymi rywalami im chodzi. Walka o stołki lub jak kto woli wojna buldogów pod dywanem.
Mick Herron ponownie zbudował świetną wielowątkową fabułę, z częstą zmianą tempa akcji i kierunku zagrożenia. Świetnie się to czyta, trudno oderwać się na moment, bo akcja jest wartka i wciągająca. Nie brakuje też humoru, szczególnie za sprawą niepoprawnego Jacksona Lamba.
– A co tam u twojego starego kumpla Spidera?
Zdając sobie sprawę, że Lamb oczekuje odpowiedzi, River odparł:
– Jest podłączony chyba do siedmiu różnych urządzeń. Nikt się nie spodziewa, by miał się wkrótce ocknąć.
– A próbowali go odłączyć i podłączyć drugi raz?
data wydania: 18 maj 2022
ISBN: 9788366873728
liczba stron: 352
kategoria: powieść szpiegowska
język: polski
Ocena (w skali 1-10): ocena 8️⃣
W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.