Porcelain / Porcelanka

in #polish6 months ago

I have not been here in a long time. This is due to the fact that I took 1.5 full-time jobs at work, and on top of that I continue to run the farm. Harvest is coming soon, but I will try to write about something else. In short, I try to use my time as productively as possible, and it's working out great for me. Now I will happily get to the subject of the post.

Recently, while working on harvesting winter barley, I noticed a white dot. I thought it was a piece of broken porcelain, it is a common thing in the fields. However, I decided to investigate the subject and it turned out that I found the porcelain in its entirety. It is more precisely a stopper from a glass bottle. I know that there is a group of people who specialize in collecting only such stoppers. It does not have much monetary value, but I am happy to host it in my collection.

image.png

The porcelain bears the inscription "Ortelsburg", this is the German name of a town in Poland - Szczytno. The city did not become part of the Polish borders until 1945, so I know that the porcelain is at least 79 years old. Above the inscription defining the name of the city, I find another W. Daum. This is the name of a brewery that was established in 1898. It was one of the most powerful beer plants in the area, and quickly eliminated the competition and dominated the market. I am 52 kilometers from Szczytno, so it was a really big player. It is interesting to note that the brewery operated, until 1999. The abbreviation W. is the name of the founder Walter Daum, who died in 1941. The inscriptions are a bit worn off, fortunately it has no losses. I think it is even a nice copy.

image.png

I am glad that I found this porcelain. Thanks to it, I learned a little bit about the history of my neighborhood. It is not worth much, but it was a stimulus to improve my knowledge.


Wersja po Polsku

Dawno mnie tu nie było. Jest to sprawka tego, że wziąłem 1,5 etatu w pracy, a do tego dalej prowadzę gospodarstwo. Niedługo czekają mnie żniwa, ale postaram się jeszcze o czymś napisać. W skrócie staram się wykorzystywać swój czas jak najbardziej produktywnie i świetnie mi to wychodzi. Teraz przejdę z chęcią do tematu postu.

Ostatnio, pracując przy żniwach jęczmienia ozimego, zauważyłem białą kropkę. Myślałem, że to kawałek potłuczonej porcelany, jest to często spotykana rzecz na polach. Zdecydowałem się jednak zbadać temat i okazało się, że znalazłem porcelankę w całości. Jest to dokładniej zatyczka od szklanej butelki. Wiem, że jest grupa osób, które specjalizują się w zbieraniu tylko i wyłącznie takich zatyczek. Nie ma ona większej wartości pieniężnej, ale z chęcią ugoszczę ją w mojej kolekcji.

image.png

Na porcelance widnieje napis "Ortelsburg", jest to niemiecka nazwa miasta w Polsce - Szczytno. Miasto to weszło w skład granic polskich dopiero w 1945 roku, więc wiem, że porcelanka ma przynajmniej 79 lat. Nad napisem określającym nazwę miasta, znajduję się inny W. Daum. Jest to nazwa browaru, który powstał w 1898 roku. Był to jeden z najpotężniejszych zakładów produkujących piwo w okolicy, szybko wyeliminował on konkurencję i zdominował rynek. Do Szczytna mam 52 km, więc był to naprawdę spory gracz. Ciekawostką jest, że browar działał, aż do 1999 roku. Skrót W. to imię założyciela Waltera Dauma, który to umarł w 1941 roku. Napisy są nieco zdarte, na szczęście nie posiada ona żadnych ubytków. Myślę, że jest to nawet ładny egzemplarz.

image.png

Cieszę się, że znalazłem tę porcelankę. Dzięki niej poznałem trochę historii mojej okolicy. Nie jest ona wiele warta, ale była bodźcem do poprawy mojej wiedzy.

Sort:  

Browar musiał być bardzo prężny, bo kilka takich "kapsli" spotkałem na mazurskich polach. Założę się, że w nie jednym gospodarstwie spotkać można butelki z takim kapslem Dauma.

Bardzo ciekawa informacja, uzupełnia post. Próbowałem dotrzeć do niemieckich źródeł z okresu, ale ciężko coś znaleźć. Po żniwach będę miał sporo czasu, aby zagłębić się bardziej w historię terenu i trochę pozwiedzać. Szkoda tylko, że nie zalegalizowali wykrywacza. Przydałby się w tym celu.