Gniotki to wdzięczna pomoc terapeutyczna. Dlaczego? Pozwala osobom w różnym wieku rozładować napięcie, wyciszyć się czy usprawniać motorykę małą. Kosztują niewiele, a mają wiele zalet. W dodatku każdy znajdzie gniotka, w sam raz dla siebie.
Oto niektóre z korzyści, jakie daje praca/zabawa z gniotkami:
- Stymulują sensorycznie – kolor, dźwięk, faktura, gęstość czy zapach to uczta dla zmysłów!
- Poprawiają napięcie mięśni palców i dłoni podczas manipulacji.
- Redukują stres: gniotki pomagają niwelować nagromadzone napięcie mięśniowe.
- Doskonalą małą motorykę, prowokując ręce do pracy np. ugniatanie, rozciąganie, wciskanie. Dodatkowo niektóre rodzaje gniotków rozwijają także chwyt pęsetowy.
- Wspomagają rozwój mowy (przez działanie manualne).
- Poprawiają nastrój. Dają także możliwość wspólnej zabawy z innymi.
- W ofercie jest wiele gniotków, np. w postaci różnych owadów czy gadów. Wykorzystując tego typu gniotki, możemy niwelować lęk dziecka przed nimi.
- Gniotki mogą przyczynić się do podniesienia sprawności w zakresie koordynacji pracy obu rąk.
- Niektóre gniotki mogą także zaangażować inne partie mięśni do pracy (np. podczas rozciągania gniotków (zwłaszcza tych większych) angażujemy obręcz barkową).
- Gniotki mogą poprawić krążenie w obrębie dłoni.
- Sprawdzą się jako tzw. „wyciszacze”.
- Gniotki rozwijają także kreatywność i wyobraźnię często prowokując dziecko to różnych działań z nimi.
- Mogą wpływać na czucie głębokie: ciężar, wielkość.
- Wpływają na rozwój ruchów precyzyjnych.
- Stymulują percepcję wzrokową i koncentrację uwagi (należy być ostrożnym w przypadku gniotków świecących, aby nie przestymulować dziecka).
Jaki gniotek wybrać?
Obserwacja reakcji dziecka na niektóre gniotki, może być także początkiem dostrzeżenia sensorycznych preferencji oraz symptomów zaburzeń sensorycznych. Z uwagi na różnorodność gniotków, mogą się sprawdzić u dzieci np. z obniżonym napięciem mięśniowym (także dzieci z MPD) – dziecko ściskając gniotek, będzie miało poczucie sukcesu, a dodatkowo usprawni ręce. Równie dobre działanie przyniosą takie gniotki (z odpowiednio dobraną fakturą/gęstością) dziecku z podwyższonym napięciem mięśniowym. Polecam również zwłaszcza te gniotki, które są duże i cięższe oraz takie, które można ściskać w celu pojawienia się np. pomiędzy oczkami siatki kolorowych, miniaturowych baloników (squeeze . Do usprawniania czynności precyzyjnych rekomenduję gniotki w kształcie różnych zwierząt, które można ubierać i rozbierać. Należy też pamiętać, że są one rekomendowane w terapii ręki w końcowej fazie pracy.
Czy gniotki mogą stymulować wzrok i słuch? Oczywiście! Warto zwrócić uwagę na te, w których ukryte jest obrazkowe wypełnienie lub emotikonki. Ciekawą opcją są także gniotki wypełnione chrupiącym materiałem, których dźwięk wydobywa się w momencie manipulowania nimi. Gniotki uczą dziecko także myślenia przyczynowo-skutkowego (dziecko musi podjąć aktywność, by gniotek spełnił swoją funkcję) i zaspokajają dziecięcą zdolność do odkrywania świata przez zabawę. To zabawka, która sprawdzi się zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie terapeutycznym.
Zrób to sam!
I najważniejsze! Gniotki można wykonać z dzieckiem w domu. Warto wykorzystać balony, które można wypełnić różnymi fakturami. Do balona wkładamy lejek i wsypujemy bądź wlewamy materiał do środka. To, jakich materiałów użyjemy, jest kwestią indywidualnych preferencji. Na końcu zawiązujemy balon. Zabawa gotowa!
Autor: Daria Wellman