W niniejszym artykule zastanowimy się dlaczego zabawy tematyczne mają wiele korzyści dla rozwoju dziecka oraz jak wpływają na rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny i fizyczny.
Co to jest zabawa tematyczna?
Zabawy tematyczne to ten rodzaj aktywności, który pozwala Naszemu dziecku na rozwijanie nowych umiejętności, zainteresowań, poszerza wiedzę dziecka w różnym zakresie tematycznym i przede wszystkim pozwala na naśladownictwo. W pierwszej kolejności dzieci zaczynają naśladować swoje najbliższe otoczenie i osoby, które na co dzień są blisko dziecka. Świat dorosłych, rozumienie świata i zaspokojenie dziecięcej ciekawości to odgrywanie ról powiązanych z konkretnym aspektem życia codziennego.
Co dzieci zyskują bawiąc się tematycznie?
Bawiąc się tematycznie dzieci nabywają nowych umiejętności, rozwijają swoją wyobraźnię, trenują skupianie uwagi i rozbudzają w sobie kreatywność. Każde dziecko jest inne, posiada inny charakter, osobowość, inaczej wyraża swoje emocje, więc często zabawy tematyczne podejmowane są w gabinetach terapeutycznych, po to, aby uczyć Nasze pociechy jak wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby. Podczas terapii dziecko również nabywa nowych umiejętności oraz ma styczność z innymi zwyczajami, regułami niż te, które panują w ich życiu codziennym. Atutem tematycznej zabawy jest budowanie tak ważnych relacji z innymi ludźmi, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i społecznych, bo zabawa tematyczna dość często wymaga od jej uczestników współdziałania i podejmowania wspólnych decyzji.
Zabawy znane nie od dziś
Do najpopularniejszych zabaw tematycznych należy między innymi zabawa znana od lat - zabawa w dom. Podczas zabawy gdzie przyjmujemy rolę członków rodziny tematyka tej zabawy dotyczy głównie spraw codzienności, domowych obowiązków i relacji między członkami rodziny. Kolejną dobrze znaną zabawą tematyczną jest zabawa w gotowanie. Dzieci przyjmują rolę małych kucharzy, zaczynają tworzyć kreatywne dania, częstować swoich gości (najpierw są to misie i lalki) potem do “wymyślonej” restauracji zapraszani są członkowie rodziny, by posmakować dań tworzonych przez dzieci.
Taka wbrew pozorom prosta zabawa w gotowanie uczy nie tylko podstaw gotowania i przyrządzania posiłków, ale również wyznacza zasady bezpieczeństwa w kuchni, a wszystko to na początku dzieje się pod czujnym okiem dorosłych.
Trzecią i również doskonale znaną zabawą jest zabawa tematyczna w lekarza. Każdy z Nas w dzieciństwie chciał zostać weterynarzem albo lekarzem i pomagać bliskim.
Dzieci odgrywają poszczególne role np. lekarzy, pielęgniarek i pacjentów, ucząc się jednocześnie podstawowych zasad opieki medycznej oraz roli poszczególnych osób w procesie leczenia. Wiedzą jak ważne jest niesienie pomocy. Podczas zabawy dzieci mogą wykorzystywać kreatywne akcesoria, które nie tylko umilą czas zabawy, ale przede wszystkim pozwolą dzieciom nabyć nowe, fachowe słownictwo, zapoznać się z historią pewnych przedmiotów lub poznać funkcjonowanie konkretnych elementów.
Doskonałym akcesorium podczas zabawy w małego lekarza okazuje się niezastąpiony zestaw małego lekarza - czyli walizka z akcesoriami do przeprowadzania podstawowych badań, do których zaliczyć możemy stetoskop, otoskop, strzykawkę czy termometr.
Dla chłopców najciekawszą możę okazać się zabawa w warsztat, która dzięki różnorakim śrubkom do wkręcania i wykręcania może również świetnie wspomóc rozwój motoryki małej o której niedawno pisałam.
Po nitce do kłębka
Zabawy tematyczne to doskonała forma aktywności zarówno dla dwulatka jak i starszego dziecka. Zabawy te, mają na celu zaangażować dzieci do działania i twórczego oraz samodzielnego myślenia. Zabawa to najcenniejszy etap w rozwoju dziecka. Postarajmy się dopasować temat zabawy i akcesoria do wieku, możliwości i zainteresowań Naszej pociechy.
Pamiętajcie też, drodzy Rodzice, że Wasz udział w zabawie tematycznej dziecka powinien być bardzo dyskretny wraz z dorastaniem dziecka. Waszym zadaniem jest przede wszystkimi stworzenie odpowiednich, bezpiecznych warunków do zabawy.
Dla dziecka najważniejsze jest, abyś okazywał zainteresowanie przebiegiem zabawy i był gotów do przyjęcia jakiejś roli w zabawie, jeśli Twoja pociecha o to poprosi.
Pamiętajmy, aby niczego nie narzucać dziecku, to właśnie Twoja latorośl powinna mieć poczucie, że samodzielnie kieruje zabawą.
Obserwujcie dzieci podczas zabaw tematycznych, to pozwoli Wam lepiej je poznać, przekonacie się o tym, jak Wasze dzieci reagują w konkretnych sytuacjach, jak wyrażają uczucia i w jaki sposób postrzegają ludzi i zdarzenia w otaczającym je świecie.
Autor: Patrycja Maziejuk