Ťažká doba

in #hive-1284643 years ago

war_money.jpg

Začalo to pandémiou koronavírusu. Prakticky zo dňa na deň sa takmer všetko zavrelo, zastavilo, alebo presunulo do online priestoru. Ekonomika krvácala a mnohé firmy a ľudia spolu s ňou. Nie každému bol dopriaty "luxus" práce v štátnej správe, kde výplata (aj keď zväčša menšia ako v súkromnej sfére) každý mesiac cinkne na účte s neochvejnou pravidelnosťou, aj keby práve prebiehal koniec sveta. A boli sme v neistote, či sa zajtra nenakazíme aj my. A zomierali ľudia.

Pandémia ešte ani poriadne neprehrmela a na scénu už nastúpili rusi, ktorí sa rozhodli oslobodiť Ukrajinu podobne ako nás v šesťdesiatom ôsmom. Hneď za našou hranicou lietajú rakety, delostrelectvom sú "oslobodzované" nemocnice, školy a obytné budovy. A tak máme sankcie, ktoré ešte viac poškodzujú našu ekonomiku. Ale ruskú viac, takže je to fajn. A všetci sme v neistote, či zajtra nejaká raketa nepriletí aj k nám, alebo či z toho nebude tretia svetová. A zomierajú ľudia.

A aby toho nebolo málo, okrem korony, vojny a sankcií tiež máme infláciu. Najvyššiu za posledných 17 rokov. Takže kto mal našetrené, časom už mať nebude. Ceny rastú raketovým tempom, čo sa ale o platoch povedať nedá. Veď hádam by niekto nechcel od svojho koronou a rastúcimi cenami energií skúšaného zamestnávateľa, aby ešte aj zvyšoval mzdy. Ak bol niekto natoľko chytrý, že sa chcel pred infláciou ochrániť investovaním, napr. do akciových a indexových fondov, nepochodil. NASDAQ v tomto roku zatiaľ -27%. Chudobnieme. A sme v neistote, či aj zajtra dokážeme splácať svoje hypotéky a účty. A v chudobných častiach sveta, kde už aj bez tohto všetkého mali problém zabezpečiť si dostatok jedla, budú zomierať ľudia. Ani to obilie z Ukrajiny už nepríde.

Pri toľkých neistotách sa už aj zdatnejším povahám ťažšie dýcha. Všetky bežné problémy sa v takejto atmosfére zdajú byť väčšie ako v skutočnosti sú, pretože sme paralyzovaní očakávaním problémov existenčných. A to sa negatívne prejavuje v medziľudských vzťahoch, pracovných výkonoch a vôbec chuti niečo robiť, ako aj celkovo negatívnej atmosfére v spoločnosti.

Treba si ale uvedomiť, že v našej časti sveta sa stále máme nadmieru dobre. Korona je u nás na ústupe. Aj keď chudobnieme, stále väčšina z nás patrí medzi 10% najbohatších ľudí sveta. Máme čo jesť. A zatiaľ po nás nikto nestrieľa. Nezomierame. Tak buďme vďační za to, čo máme a snažme sa toto náročné obdobie prekonať s čo najmenšou ujmou a aj s trochou optimizmu do budúcna.

Zdroj obrázku: inews.co.uk

Sort:  

Nevím jak na Slovensku, ale v Česku je na trhu práce stále ještě převis poptávky nad nabídkou. U řady profesí platy rostou s inflací, nebo i nad ní. Ve státní správě pochopitelně ne, tam jsou tabulkové platy směšně nízké a různé úřady je musí dorovnávat vysokým osobkem, aby tam vůbec někdo chtěl pracovat.

Obávám se, že to co popisuješ je způsobeno už jen jakousi setrvačností z doby nedávné (post-covidově optimistické). Vzhledem k masivní globalizaci a provázanosti všech oborů a ekonomik je podle mě jen otázka času, kdy ta současná krize významně zasáhne i soukromý sektor...

Byl jsi v posledních několika měsících na nějakém výběrovém řízení (za zaměstnavatele)? Zaměstnance, který odejde kvůli tomu, že mu nepřidáš, nenahradíš za původní peníze stejně kvalifikovaným s schopným člověkem. Budeš muset přihodit minimálně deset procent, spíš víc. A namísto někoho, kdo už se vyzná, budeš mít nováčka, který se bude několik měsíců (podle charakteru práce) rozkoukávat. Dokud nenaroste nezaměstnanost, budou firmy ze svého pohledu důležitým lidem raději přidávat, než aby o ně přišly.

To ale platí v období prosperity. Když přijde krize (což se děje právě teď), tak firmy (v závislosti na odvětví, charakteru krize, předchozím hospodaření a spoustě jiných faktorů) prostě platy nezvedají. V horším případě začínají propouštět. Podívej se na akciové trhy, na forex... Začíná to nápadně připomínat období po vypuknutí pandemie. Rád se budu mýlit, ale ty aktuální indicie opravdu nevěstí nic dobrého...

Napíšu o tom článek - minimálně v Čechách je levnější přidat ti 10-20 % než tě nechat jít a nabrat někoho jiného. Každý pořádný management tohle ví a řídí se podle toho. Když bude firma propouštět nebo omezovat produkci, je to něco jiného.

Asi jsme měli na mysli každý něco trošku jiného. To, co píšeš, samozřejmě dává smysl. Aktuálně to ale vypadá, že se blíží doba, kdy budou firmy opět nuceny propouštět a omezovat produkci (z různých důvodů) a v takové situaci nějaké dohadování o zvyšování platů opravdu není na pořadu dne. Firmy se snaží maximálně šetřit a zaměstnanci jsou rádi, že mají v době nejistoty práci, tak drží - jak se říká - hubu a krok...

Ono to dosť závisí od profesie. V tých, kde je nedostatok ľudí, platy samozrejme rastú. V iných iba minimálne, ak vôbec. A najhoršie to je, ako píšeš, v štátnej správe. Tam sa spamätajú možno za 2 roky, a potom zvýšia platy o 5%.

Bohužel všechno co píšete je pravda. Ještě bych klidně mohl přidat propad akcií, fondů a kryptotrhu. Ale zkusme se na to pořád ještě dívat z té lepší stránky:

  1. Válka je za rohem, ale u nás je pořád mír; Ukrajincům pomáháme jak můžeme a v tuto chvíli se nezdá, že by Rusko bylo schopno napadnout další země, netroufá si na maličké Moldavsko ani střední Gruzii, natožpak na nějaký větší cíl. Ukrajinci to schytali za mnohé další země a doufám, že se jim bude dařit i nadále.
  2. Naše ceny se zvyšují, ale pořád máme co jíst: rusáci kradou na Ukrajině ve velkém obilí a odváží ho do Ruska. A k tomu blokují přístavy v Černém moři, takže Ukrajina nemůže vyvážet obilí, ale opět: zatímco pro nás to znamená růst cen a pro Ukrajinu propad ekonomiky, pro některé africké státy bude nedostatek ukrajinského obilí znamenat hladomor a pro hodně lidí smrt hlady. Nic takového nám nehrozí.
  3. Zkusme se tedy zase jednou zaměřit spíše na kvalitu života. Protože nejdřív covid a teď válka řádně zamíchaly hodnotami. Najednou vidíme, že ten nový mobil nebo dovolená u moře vlastně nejsou vůbec důležité, zato jestli jsme zdraví, jestli je naše rodina v pořádku, to je to opravdu důležité, i když se zrovna teď musíme uskrovnit.

Obilí z Ukrajiny vozí železnicí do Rumunska a Bulharsko, ale je to málo kapacitní. Navíc se uvidí co další sklizeň.

Na pôvodnú predvojnovú úroveň sa tie dodávky obilia z Ukrajiny určite nedostanú, čo pocítia hlavne najchudobnejšie krajiny. A zomierať od hladu sa pochopiteľne nikomu nechce, takže sa bude migrovať. V podstate to ale len urýchli nevyhnutnú masovú migráciu, ktorá bude spôsobená globálnym oteplovaním (to som v článku nespomenul, pretože to zatiaľ až tak akútne nepociťujeme).

Velmi dobře shrnuto. Souhlas. Rád tvůj článek nasdílím do své sobotní rubriky.

@tipu curate

Ďakujem :)

Congratulations @timehacker! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You received more than 8000 upvotes.
Your next target is to reach 9000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

We have finished upgrading our website
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @timehacker.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more