We wczorajszym wiecu specjalnym dotyczącym potencjalnego proposala wzięli udział: @drd97, @foggymeadow, @fsroka, @lpa, @mynewlife i @wstawarz. Zgromadzonym chciałbym podziękować za przybycie i dyskusję, a dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli w wiecu uczestniczyć spisałem najważniejsze poruszane kwestie.
- Struktura kosztów pozostaje bez większych zmian, czyli: po pierwsze, koszt pracy zespołu zajmującego się marketingiem (rozliczany godzinowo), po drugie Hive Coding School prowadzona przez @mciszczon, po trzecie warsztaty artystyczne, po czwarte koordynacja.
- Skróceniu ulegnie czas, co zredukuje ogólny koszt proposala. Zamiast roku - 3 miesiące. Jest to wystarczający czas, aby pokazać rezultaty i uzasadnić dalsze wsparcie.
- Duży nacisk należy położyć na transparentność, czyli coś czego brakuje w większości propozycji DHF. Odnosi się to zarówno do kwestii tego na co konkretnie idą środki, jak również do przedstawiania rezultatów podjętych działań. @lpa zaproponował również zorganizowanie livestreamu, podczas którego każdy mógłby zadać pytanie. Chcielibyśmy, by nowy proposal KBK mógł być modelowym przykładem jak proposale przedstawiać, bo obecnie jest zbyt wiele kontrowersji wokół tego tematu.
- Kluczowy w całym planie jest zespół, który zajmie się marketingiem. Założenie jest takie, by spotykał się on regularnie, brał na tapet różne pomysły, planował realizację i dzielił obowiązki. Kilka zadań na początek: widoczność KBK na Google (walka z algorytmem), widoczność KBK na Biskupiej (zadbanie o informację w oknach), rozbudowanie ekonomii rycarowej.
- Stworzenie zespołu i podział obowiązków pozwoli również wykorzystać narzędzia, które @fundacja ma do dyspozycji, a które obecnie leżą w kącie, bo nie ma komu ich używać. Chodzi tu przede wszystkim o różne programy Google dla NGO.
- W proposalu chcielibyśmy przedstawić zespół, więc jeśli ktoś chciałby do niego dołączyć to można się zgłosić.
- @lpa zwrócił również uwagę na to, że sytuacja KBK mimo iż uległa poprawie, to wciąż jest niestabilna i warto podkreślić, że dzięki podjętym działaniom zostanie ustabilizowana.
- @foggymeadow zaproponowała, aby zmobilizować ludzi do dodawania zdjęć na Google. Nie dotyczy to bezpośrednio proposala, ale warto to odnotować, żeby coś zrobić w tym kierunku.
- Nie wiem dlaczego ostatecznie usunąłem tę informację z propozycji proposala, ale dość istotnym elementem Hive Coding School, jest aplikacja, która miała by powstać podczas tych spotkań, służąca do publikowania świadectw świadków historii. Taka apka to rewelacyjna rzecz z kilku powodów. Po pierwsze: taki serwis jest lepszy niż blog, bo nie trzeba na siłę wymyślać kontentu. Wystarczy nagrać dziadków i babcie, zeskanować stare zdjęcia. Po drugie: z czymś takim można spokojnie uderzyć do szkół i nawiązać współpracę z nauczycielami. Łatwo też będzie to promować na Facebooku KBK aktywizując naszych fanów z innych stron Polski. Po trzecie: jest to pożyteczne działanie, którego skutki mogą być nieoczekiwane (vide: przykład @radomirgs, który opublikował wspomnienia dziadka i dzięki temu odezwała się do niego część rodziny, o której nie miał pojęcia). Po czwarte: paradoksalnie taki serwis może pozwolić dotrzeć do o wiele większej ilości osób niż ogólny interface, bo jest czymś unikatowym. Może być też początkiem zupełnie nowej społeczności, jeżeli aktywność będzie odpowiednio stymulowana.
To tyle. Dobrze byłoby opublikować proposal na początku października i mieć co najmniej dwa tygodnie na zbieranie głosów. Wszelkie uwagi mile widziane.
PS. Jeden z wątków wczorajszej dyskusji dotyczył wolontariatu w ramach grupy specjalnej wynagradzanego w HBD i wolontariatu ogólnego w KBK. Trochę o tym dziś myślałem i doszedłem do następujących wniosków:
- Wolontariat w KBK co do zasady powinien być nagradzany rycarami. Trzeba jednak podjąć działania w celu umocnienia ekonomii rycarowej i wydłużenia listy nagród.
- Dodatkowo tokenami HBD powinny być nagradzane te działania, które są skoncentrowane na upowszechnieniu Hive, bo de facto jest robota wykonywana dla Hive.